Genç futbolcularda kuvvet antrenmanıyla birleştirilen küçük alan oyunlarının fiziksel performans parametreleri üzerine etkileri
The effects of small-sided games combined with strength training on physical performance parameters in young soccer players
  1. Tez No: 949102
  2. Yazar: MUHAMMET TAHA İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR MENDEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Daha sonra doldBu araştırmanın amacı, genç futbolcularda küçük alan oyunları (KAO) antrenmanı ile kombine edilen alt vücut kuvvet antrenmanını (KA) sprint, çeviklik, tekarlı sprint yeteneği (TSY), dikey sıçrama (DS) ve aerobik performans açısından etkilerini yalnızca KAO antrenmanına karşı kıyaslamaktır. Yirmi genç futbolcu randomize bir şekilde iki gruptan birine atanmıştır: KA (n = 10; yaş: 14.0 ± 0.0) ve KAO (n = 10; yaş: 14.0 ± 0.0). KA grubu haftada iki kez KAO antrenmanının yanı sıra haftada iki kez alt vücut kuvvet antrenmanı yapmıştır. KAO grubu, herhangi bir kuvvet antrenmanı yapmadan haftada iki kez KAO antrenmanı yapmıştır. Altı haftalık antrenman müdahalesinden önce ve sonra 20 m sprint testi, İllinois çeviklik testi (İÇT), TSY, DS ve Yo-Yo aralıklı toparlanma testi seviye 1 (Yo-Yo AT 1) gerçekleştirilmiştir. Antrenman müdahalesinden sonra Yo-Yo AT 1 ile değerlendirilen maksimal oksijen tüketimi her iki grupta benzer gelişim göstermiştir (KA: %8.37, d = 0.912; KAO: %6.37, d = 0.666). Ayrıca her iki grubun İÇT performansı gelişse de, bu gelişim anlamlı değildir. Bununla birlikte KA grubunun 20 m sprint (KA: %-0.89, d = 0.231; KAO: %0.31, d = 0.067), TSYortalama (KA: %-1.65, d = 0.400; KAO: %0.87, d = 0.176), TSYtoplam (KA: %-1.60, d = 0.368; KAO: %1.06, d = 0.206) ve DS (CT: %10.81, d = 0.634; KAO: %-1.08, d = 0.059) performansı KAO grubuna kıyasla anlamlı derecede daha fazla gelişmiştir. Sonuç olarak, genç futbolcuların fiziksel performansını geliştirmek için alt vücut kuvvet antrenmanının, KAO antrenmanına tamamlayıcı bir yöntem olarak uygulanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the effects of lower-body strength training combined with small-sided games (SSGs) training (CT) versus SSGs training alone on sprinting, agility, repeated sprint ability (RSA), countermovement jump (CMJ), and aerobic fitness in young soccer players. Twenty young soccer players were randomly assigned to one of two groups: CT (n = 10; age: 14.0 ± 0.0) and SSGs (n = 10; age: 14.0 ± 0.0). The CT group performed lower-body strength training twice a week, in addition to SSGs training twice a week. The SSGs group performed SSGs training only twice a week, without any strength training. Before and after the 6-week training intervention, the 20-m sprint test, Illinois agility test (IAT), RSA, CMJ, and Yo-Yo Intermittent Recovery Test Level 1 (YYIRTL-1) were conducted. After the training intervention, maximal oxygen consumption assessed by YYIRTL-1 showed similar improvement in both groups (CT: 8.37%, d = 0.912; SSG: 6.37%, d = 0.666), whereas their IAT performance did not significantly improve. However, the CT group's performance in the 20-m sprint (CT: -0.89%, d = 0.231; SSGs: 0.31%, d = 0.067), RSAmean (CT: -1.65%, d = 0.400; SSGs: 0.87%, d = 0.176), RSAtotal (CT: -1.60%, d = 0.368; SSGs: 1.06%, d = 0.206) and CMJ (CT: 10.81%, d = 0.634; SSGs: -1.08%, d = 0.059) performance improved significantly more compared to the SSGs group. As a result, it is considered that lower body strength training can be performed as a complementary method to SSGs training to improve the physical performance of young soccer players.