Cinsel disfonksiyon oluşturulmuş yetişkin erkek sıçanlarda kronik asprosin uygulamasının erkek üreme sistemi üzerinde olası etkilerinin araştırılması
Investigation of the potential effects of chronic asprosin administration on the male reproductive system in adult male rats with induced sexual dysfunction
- Tez No: 949103
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KAÇAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Beyaz yağ doku hücrelerinden salgınan asprosin, açlık esnasında dolaşıma hızlı bir şekilde glikoz salınımına sebep olarak hepatik glikoz salınımını modüle eden protein yapılı bir glukojenik adipokindir. Asprosinin cAMP'ye bağlı bir yol aracılığıyla kan-beyin bariyerini geçerek oreksijenik AgRP nöronlarını doğrudan aktive ettiği ve OLFR734 adlı olfaktör reseptör aracılığıyla spermlerin fertilizasyonu için gerekli mobiliteye erişmesinde de görev aldığı bilinmektedir. Testis gibi üreme organlarının da tıpkı beyin gibi her an serbest glikoza ihtiyaç duyması, asprosinin karaciğerden glikoz salınımını modüle etme yeteneği sayesinde üreme fonksiyonları üzerinde de önemli bir role sahip olabileceğini düşündürmektedir. Bu düşünceden hareketle çalışmamızda, asprosinin hipotalamus-hipofiz-gonadal aks üzerindeki muhtemel fizyolojik rollerini ve paroksetin kaynaklı cinsel fonksiyon bozukluğu oluşturmuş sıçanlarda üreme fonksiyonları üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmayı amaçladık. Tez çalışmamızda 60 adet Sprague Dawley ırkı erkek sıçan kullanılarak kontrol, sham kontrol, paroksetin, asprosin ve paroksetin+asprosin grupları (n=12) oluşturuldu. Oral gavaj yoluyla paroksetin (20 mg/kg/gün) uygulanırken, asprosin infüzyonu (500 ng/kg/gün) intraserebroventriküler kanül ile sağlandı. Davranış deneylerinin ardından sıçanların dekapitasyonu gerçekleştirilerek serum hormon düzeyleri, sperm parametreleri, histolojik incelemeler ve gen ifadesi analizleri için vücut sıvıları (kan, sperm) ve ilgili dokular (testis, beyin) alındı. Veriler değerlendirilirken SPSS23 programı kullanılarak p değerinin 0.05'ten küçük olduğu durumlar anlamlı kabul edildi. Çalışmamız sonucunda, asprosin infüzyonunun davranış deneylerinde ereksiyonu teşvik ettiği ve ejekülasyona ulaşmayı kolaylaştırarak cinsel motivasyonu artırdığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Asprosin, a glucogenic adipokine secreted by white adipose tissue cells, is a proteinaceous glucogenic adipokine that modulates hepatic glucose release by causing rapid release of glucose into the circulation during fasting. It is known that asprosine crosses the blood-brain barrier through a cAMP-dependent pathway and directly activates orexigenic AgRP and plays a role in sperm motility essential for fertilization through the olfactory receptor OLFR734. The fact that reproductive organs such as testes, like the brain, need free glucose at all times suggests that asprosin may also have an important role in reproductive functions. Based on this idea, we aimed to reveal the effects of asprosin on the hypothalamic-pituitary-gonadal axis and on reproductive functions in rats with paroxetine-induced sexual dysfunction. In our thesis study, 60 male Sprague Dawley rats were used as control, sham control, paroxetine, asprosine and paroxetine+asprosine groups (n=12). Paroxetine was administered via oral gavage, while asprosine infusion was administered via intracerebroventricular cannula. Following the behavioral experiments, rats were decapitated and body fluids and related tissues were collected for serum hormone levels, sperm parameters, histological examinations and gene expression analysis. SPSS 23 was used to evaluate the data and p values less than 0.05 were considered significant. As a result of our study, it was observed that asprosine infusion promoted erection in behavioral experiments and increased sexual motivation by facilitating ejaculation.