Okul öncesi dönem çocuklarının dijital oyun bağımlılık eğilimleri ile yaratıcılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between digital game addiction tendencies and creativity preschool children
- Tez No: 949112
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS GÜNİNDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi çocuklarının dijital oyun bağımlılık eğilimleri ile yaratıcılıkları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu amaç doğrulusunda, okul öncesi çocuklarının velileri ve öğretmenlerinin algılarına göre bu iki değişken arasındaki ilişki ortaya konulmuş olup, bu iki değişkenin bazı demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı saptanmıştır. İlişkisel tarama modelinde tasarlanan bu araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Aksaray il merkezindeki resmi anasınıfı ve anaokullarına devam eden 60 ay üstü okul öncesi dönem çocukları oluşmaktadır. Bu çalışmanın örneklemini ise Aksaray il merkezindeki resmi anasınıfı ve anaokullarına devam eden 60 ay üstü okul öncesi dönem çocukları arasından uygun örneklem yoluyla seçilen 333 okul öncesi çocuğu oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında çocukların dijital oyun bağımlılığına eğilimlerini ve çocukların yaratıcılık düzeylerini tespit etmek üzere Dijital Oyun Bağımlılık Eğilimi Ölçeği ve Erken Çocukluk Yaratıcılık ölçekleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, çocukların dijital oyun bağımlılık eğilimleri ile yaratıcılıkları arasında negatif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişkinin var olduğu saptanmıştır. Bu ilişkiye istinaden çocukların dijital oyun bağımlılık eğilimlerinin çocukların yaratıcılıklarını yordayıp yordamadağını tespit amaçlı basit ve çoklu regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, çocukların dijital oyun bağımlılık eğilimlerinin ve ölçeğin sürekli çatışma alt boyutunun yaratıcılıklarını anlamlı olarak yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between preschool children's digital game addiction tendencies and their creativity. In line with this purpose, the relationship between these two variables was revealed according to the perceptions of preschool children's parents and teachers, and it was determined whether these two variables differed according to some demographic variables. The population of this study, which was designed in the relational survey model, consists of preschool children over 60 months of age attending official kindergartens and preschools in Aksaray province center in the 2023-2024 academic year. The sample of this study consists of 333 preschool children over 60 months of age attending the official kindergartens and preschools in Aksaray province center, selected through convenience sampling. Within the scope of the study, Digital Game Addiction Tendency Scale and Early Childhood Creativity Scales were used to determine children's tendency towards digital game addiction and children's creativity levels. As a result of the research, it was determined that there was a negative and low-level significant relationship between children's digital game addiction tendencies and their creativity. Based on this relationship, simple and multiple regression analysis was conducted to determine whether children's digital game addiction tendencies predict children's creativity. As a result of the research, it was determined that children's digital game addiction tendencies and the continuous conflict sub-dimension of the scale significantly predicted their creativity.