Sanal organik kimya terimler sözlüğü
Vi̇rtual organi̇c chemi̇stry glossary of terms
  1. Tez No: 949127
  2. Yazar: GÖNÜL YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 795
Özet
Organik kimya, karbon bileşiklerinin kimyasıdır ve bu bileşiklerin özelliklerini, reaksiyonlarını ve kullanım alanlarını inceleyen bilim dalıdır. Bu alandaki kavramlar oldukça geniş ve karmaşıktır. Organik kimya terminolojisi organik kimya ile ilgilenen bireylere farklı seviyelerde bilgiler sunarak öğrenme süreçlerini destekler. Fakat bu terimlerin doğru anlaşılması ve yorumlanması, genellikle farklı kaynaklarda bulunan bilgiler arası tutarsızlık ya da ifade farklılığından dolayı zorluk yaratmaktadır. Bunun bilinciyle hareket ederek bu çalışmada farklı organik kimya kitapları ve dijital materyallerde geçen terimler taranarak organik kimya alanında sıkça kullanılan temel kavramların ve terimlerin farklı kaynaklarda yer alan açıklamaları bir araya getirilip FlipAlbum Vista Pro kullanılarak sanal sözlük hazırlanmıştır. Kavram ve terimler daha anlaşılır olması için görsel ve linkler eklenmiştir. Çalışmada organik kimya terimlerinin farklı yorumlarının bir arada sunulması kavramların daha iyi öğrenilmesi; sanal sözlük olarak hazırlanması modern eğitim teknolojilerine uyum sağlayarak bilgiye erişimi kolaylaştırmak, organik kimya ile ilgilenen öğrenciler, araştırmacılar ve profesyoneller için bir başvuru kaynağı oluşturmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Organic chemistry is the chemistry of carbon compounds and is a branch of science that studies the properties, reactions and areas of use of these compounds. The concepts in this field are quite broad and complex. Organic chemistry terminology supports the learning process by providing information at different levels to individuals interested in organic chemistry. However, the correct understanding and interpretation of these terms is often difficult due to inconsistencies or differences in expression between information found in different sources. Acting with this awareness, in this study, the terms used in different organic chemistry books and digital materials were scanned and the explanations of the basic concepts and terms frequently used in the field of organic chemistry from different sources were brought together and a virtual dictionary was prepared using FlipAlbum Vista Pro. Visuals and links were added to make the concepts and terms more understandable. In the study, it was aimed to present different interpretations of organic chemistry terms together, to learn the concepts better; to prepare it as a virtual dictionary, to facilitate access to information by adapting to modern educational technologies, and to provide a reference source for students, researchers and professionals interested in organic chemistry.