Öğretmenlerin örgütsel şeffaflık algıları, örgütsel sadakat ve öznel iyi oluş algıları arasındaki ilişki
The relationship between teachers' perceptions of organizational transparency, organizational loyalty and subjective well-being
- Tez No: 949129
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmanın amacı öğretmenlerinin örgütsel şeffaflık algıları, örgütsel sadakat ile öznel iyi oluş algıları arasında olan ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışmada söz konusu değişkenler aralarındaki ilişkiyi bulmak için nicel araştırmaya dayalı korelasyon yönteminden faydalanılmıştır. İstanbul Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde, resmi ilkokullarda göre yapan toplam 1147 öğretmen bu araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Belirlenen ilçede tüm okullarla anket çalışması yapılış ve araştırmaya katılmayı kabul eden 541 öğretmenin 500'ünün anket sorularına verdikleri cevaplarla araştırma sınırlandırılmıştır. Verilerin toplanmasında Çelik ve Tosun (2022) tarafından geliştirilen“Okul Şeffaflık Ölçeği'' ile Akman (2017) tarafından geliştirilen ”Okul Sadakat Ölçeği'' ve Renshaw, Long ve Cook (2015) 'un geliştirdiği, uyarlama çalışmaları ise Ergün ve Nartgün (2017) 'e ait olan“Öğretmen Öznel İyi Oluş Ölçeği'' kullanılmıştır. Çalışmada ölçek verilerine yönelik yüzde dağılımı ile frekans alınmıştır. İlkokulda görev yapan öğretmenlerin örgütsel şeffaflık algıları, örgütsel sadakat ve öznel iyi oluş algılarına yönelik yürütülen analizde öncelikle standart sapma ve aritmetik ortalama değerleri incelenmiştir. Değişkenler arasında farklılık olup olmadığını incelemek amacıyla, ikili karşılaştırmalarda dağılım normal görüldüğü için t-testi ile analiz devam ettirilmiş, ayrıca ikiden fazla değişken gruplarının analizi söz konusu olduğunda tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yöntemine başvurulmuştur. Anlamlı farklılık söz konusu olan analiz sürecinde Scheffe ve çoklu karşılaştırma (Tamhane's T2) testi uygulanmış olup daha sonra öğretmenlerinin örgütsel şeffaflık algılarının, örgütsel sadakat ve öznel iyi oluş algılarına etkisi araştırılarak doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin örgütsel şeffaflık algıları v ”yüksek“ düzeyde, örgütsel sadakat algıları ve öğretmenlerin öznel iyi oluş algılarının ”yüksek" olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin yaşlarına göre örgütsel şeffaflık ve örgütsel sadakat algılarında; mesleki kıdemlerine göre örgütsel sadakat algılarında; medeni durumlarına göre örgütsel sadakat ve öznel iyi oluş algılarında anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Öğretmenlerin cinsiyetleri, eğitim durumları ve branşları açısından anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Yapılan korelasyon analizine göre öğretmenlerin örgütsel şeffaflık algıları ile örgütsel sadakat algıları arasında orta düzeyde ve pozitif yönde, öznel iyi oluş algıları ile düşük düzeyde ve pozitif yönde; ayrıca öğretmenlerin örgütsel sadakat algıları ile öznel iyi oluş algıları arasında orta düzeyde ve pozitif yönde ilişki olduğu görülmüştür. Yapılan regresyon analizlerine göre öğretmenlerin örgütsel şeffaflık algıları, örgütsel sadakat algılarını pozitif yönde anlamlı olarak orta düzeyde; öğretmenlerin örgütsel şeffaflık algıları, öznel iyi oluş algılarını pozitif yönde anlamlı olarak düşük düzeyde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study explores how primary school teachers' perceptions of organizational transparency relate to their organizational loyalty and subjective well-being. The correlation method, a quantitative research model, was employed in this research to examine the relationship between the variables. The study population includes 1,147 primary school teachers working in schools under the Istanbul Sultanbeyli District Directorate of National Education. A survey was conducted with all schools in the district, and the research was limited to the answers given to the survey questions by 500 out of the 541 teachers who consented to participate in the study. The data were collected using the 'School Transparency Scale' developed by Celik and Tosun (2022), the 'School Loyalty Scale' created by Akman (2017), and the 'Teacher Subjective Well-Being Scale' developed by Renshaw, Long, and Cook (2015) and adapted by Ergün and Nartgün (2017). The analysis calculated frequency and percentage distributions for the scale data. The arithmetic means, and standard deviation was utilized for primary school teachers' perceptions of organizational transparency, loyalty, and subjective well-being. A t-test was conducted for pairwise comparisons to examine the differences between variables, as the distribution was expected, and a one-way analysis of variance (ANOVA) was used to compare more than two variable groups. Scheffe and Tamhane's T2 (Multiple Comparison) tests were applied when significant differences were found. Subsequently, linear regression analysis was performed to explore the impact of primary school teachers' perceptions of organizational transparency on their perceptions of organizational vii loyalty and subjective well-being. According to the research findings, teachers' perceptions of organizational transparency are at a 'high' level, and their perceptions of organizational loyalty and subjective well-being are also found to be 'high.' Significant differences were observed in teachers' perceptions of organizational transparency and organizational loyalty based on their age, their perceptions of organizational loyalty based on their professional seniority, and their perceptions of organizational loyalty and subjective well-being based on their marital status. No significant differences were found regarding teachers' gender, educational background, or subject areas. According to the correlation analysis, a moderate and positive relationship exists between teachers' perceptions of organizational transparency and organizational loyalty, a low and positive relationship with subjective well-being, and a moderate and positive relationship between organizational loyalty and subjective well-being. According to the regression analyses, teachers' perceptions of organizational transparency significantly and positively affect their perceptions of organizational loyalty at a moderate level and their perceptions of subjective well-being at a low level.