Acil sağlık hizmetlerinde çalışan hemşirelerin onkolojik acillerin yönetimi hakkında bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Assessment of the knowledge level of nurses working in emergency medical services regarding the management of oncological emergencies
  1. Tez No: 949134
  2. Yazar: MERT BARUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBEYAZ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Hemşirelik, İç Hastalıkları, Emergency Medicine, Nursing, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Onkolojik aciller, zamanında tanı ve müdahale gerektiren, tedavi edilmediğinde hastanın yaşamını tehdit eden klinik durumlardır. Bu acillerin yönetiminde ilk karşılayan sağlık profesyonellerinden biri olan hemşireler, hastanın hızlı değerlendirilmesi, semptomların doğru yorumlanması, tedavi sürecinin organize edilmesi ve hasta güvenliğinin sağlanması açısından kritik bir role sahiptir. Hemşirelerin bu konuda yeterli bilgi ve farkındalığa sahip olmaları, komplikasyonların önlenmesi ve yaşam kalitesinin korunması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, hemşirelerin onkolojik acillerle ilgili bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi, klinik bakım kalitesini artırmak ve eğitim ihtiyaçlarını belirlemek açısından gereklidir. Bu araştırma, İstanbul'da bulunan iki eğitim ve araştırma hastaneleri acil servislerinde görev yapan hemşirelerin onkolojik acillere ilişkin bilgi düzeylerini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, literatür doğrultusunda hazırlanan ve uzman görüşü alınarak geliştirilen“Onkolojik Aciller Bilgi Düzeyi Anket Formu”kullanılmıştır. Form üç bölümden oluşmaktadır: demografik bilgiler, onkolojik acillere ilişkin çoktan seçmeli bilgi soruları (Perikardiyal Efüzyon, Hiperkalsemi, Nötropenik Ateş, Uygunsuz ADH Salınımı, Pulmoner Emboli, Diyare, Bulantı-Kusma) ve genel bilgi skoru hesaplamasına yönelik değerlendirme. Veriler, 2025 yılı içinde yüz yüze anket yöntemiyle toplanmış ve SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır. Araştırmaya toplam 120 hemşire katılmıştır. Hemşirelerin onkolojik acillere ilişkin bilgi düzeyleri 100 puan üzerinden değerlendirilmiş ve genel ortalama puan 72,80 olarak bulunmuştur. Bu sonuç, hemşirelerin genel olarak iyi düzeyde bilgiye sahip olduğunu göstermektedir. Ancak alt başlıklar incelendiğinde bilgi düzeyinde anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. En yüksek ortalama puanlar Bulantı ve Kusma (88,96) ile Nötropenik Ateş (78,79) başlıklarında elde edilmiştir. Buna karşılık, en düşük ortalamalar Uygunsuz ADH Salınımı (61,06) ve Hiperkalsemi (63,33) konularında gözlenmiştir. Bu bulgular, hemşirelerin daha sık karşılaştıkları onkolojik acillerde bilgi düzeylerinin yüksek olduğunu, ancak nadir görülen veya daha karmaşık acil durumlarda bilgi eksikliklerinin bulunduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bu alanlara yönelik hedefe yönelik ve güncel içerikli hizmet içi eğitim programlarının planlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Oncological emergencies are clinical situations that require timely diagnosis and intervention, and if left untreated, pose a threat to the patient's life. Nurses, as one of the first healthcare professionals to encounter these emergencies, play a critical role in the rapid assessment of the patient, accurate interpretation of symptoms, organization of the treatment process, and ensuring patient safety. It is essential for nurses to possess adequate knowledge and awareness in this regard, as it significantly contributes to preventing complications and maintaining the patient's quality of life. In this context, assessing nurses' knowledge levels regarding oncological emergencies is crucial to enhance the quality of clinical care and identify educational needs. This study was conducted descriptively to evaluate the knowledge levels of nurses working in the emergency departments of two training and research hospitals in Istanbul regarding oncological emergencies. In the study, the“Oncological Emergencies Knowledge Level Questionnaire,”developed based on the literature and expert opinions, was used as the data collection tool. The form consists of three sections: demographic information, multiple-choice knowledge questions related to oncological emergencies (Pericardial Effusion, Hypercalcemia, Neutropenic Fever, Inappropriate ADH Secretion, Pulmonary Embolism, Diarrhea, Nausea-Vomiting), and an evaluation for calculating the general knowledge score. Data were collected in 2025 through face-to-face surveys and analyzed using SPSS 25.0 software. Descriptive statistics, independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Kruskal-Wallis test were applied in the data analysis. A total of 120 nurses participated in the study. The nurses' knowledge levels regarding oncological emergencies were evaluated on a scale of 100 points, and the overall average score was found to be 72.80. This result indicates that the nurses generally possess a good level of knowledge. However, when examining the subcategories, significant differences in knowledge levels were observed. The highest average scores were obtained in the categories of Nausea and Vomiting (88.96) and Neutropenic Fever (78.79). In contrast, the lowest average scores were observed in the topics of Inappropriate ADH Secretion (61.06) and Hypercalcemia (63.33). These findings indicate that nurses have a high level of knowledge regarding more commonly encountered oncological emergencies, but knowledge gaps exist in rare or more complex emergency situations. As a result, it is recommended to plan targeted and up-to-date in-service training programs for these areas.