Avrupa İnsan Hakları sözleşmesi ışığında yabancıların sınır dışı edilmesi, hukuk dışı sınır dışı edilmeye karşı korunması
Deportation of foreigners in the light of the european convention on human rights and protection against unlawful deportation
- Tez No: 949144
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ TEZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Sınır dışı etme kararı, kişilerin temel hak ve özgürlükleri üzerinde önemli etkiler doğurmaktadır. Devletler, yabancının ülkeye girişi, kalışı ve çıkışı konusunda egemenlik yetkisine sahiptir. Bu yetki kullanılırken kişilerin temel hak ve özgürlükleri göz ardı edilmemelidir. Bu kapsamda sınır dışı etme kararı ve bu kararın sonuçlarının kişilerin temel hak ve özgürlüklerine etkisi değerlendirilmelidir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Ek Protokoller ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları, yabancıların sınır dışı edilmesi konusunda önemli düzenlemeler içermektedir. Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle birlikte sınır dışı etme kararı, sınır dışı etme sebepleri ve sınır dışı etmenin sonuçlarına dair en temel ulusal mevzuatımız oluşmuştur. Bu çerçevede başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Ek protokoller olmak üzere yabancıların sınır dışı edilmesi ve hukuk dışı sınır dışı edilmeye karşı korunması konusu, sınır dışı etme kararının yabancının temel hak ve özgürlüklerine etkisi değerlendirilerek ele alınmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Deportation decisions have significant impacts on individuals' fundamental rights and freedoms. States hold sovereign authority over the entry, stay, and exit of foreigners. However, while exercising this authority, fundamental rights and freedoms must be protected. In this context, the impact of deportation decisions and their consequences on individuals' fundamental rights and freedoms must be evaluated. The European Convention on Human Rights, its Additional Protocols, and the case-law of the European Court of Human Rights contain important provisions regarding the deportation of foreigners. With the entry into force of the Law on Foreigners and International Protection, the primary national legal framework concerning deportation decisions, grounds for deportation, and their consequences has been established. Within this framework, the issue of deportation of foreigners and protection against unlawful deportation will be examined—particularly in light of the impact of deportation decisions on the fundamental rights and freedoms of foreigners, and especially in the context of the European Convention on Human Rights and its Additional Protocols.