Uluslararası hukukta yabancıların toplu sınır dışı edilmesi yasağı
Prohibition on the collective expulsion of aliens in international law
  1. Tez No: 994304
  2. Yazar: ANIL BERK SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKİN DENİZ UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Yabancıların toplu sınır dışı edilmesi yasağı, ilgili devlete-çalışmak, iltica etmek veya sığınmak gibi farklı amaçlarla- gelen yabancıların korunması açısından hayati öneme sahip bir uluslararası hukuk kuralıdır. Özellikle son yıllarda yaşanan göç hareketliliği söz konusu yasağın önemini daha da arttırmıştır. Bu gelişmeler ışığında, yabancıların toplu sınır dışı edilmesi yasağının önemine binaen, detaylı bir analiz yapma gereği hasıl olmuştur. Yasağın unsurlarının detaylandırılması ve daha rahatça anlaşılabilmesi adına öncelikle maddi unsurları tek tek ele alınarak detaylı bir analiz yapılmıştır. Daha sonrasında yasağın hangi usul güvencelerini kendi bünyesinde barındırdığı ortaya konulmuştur. Bu incelemeler yapılırken, hem uluslararası [Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi (MSHUS), Tüm Göçmen İşçilerin ve Aile Fertlerinin Haklarının Korunmasına Dair Uluslararası Sözleşme (BMGİS) ve İşkence ve Diğer Zalimane, İnsanlık Dışı veya Onur Kırıcı Muamele veya Cezaya Karşı Sözleşme (İÖDBMS)] hem de bölgesel [Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS), Amerika İnsan Hakları Sözleşmesi ve Afrika İnsan ve Halkların Hakları Şartı gibi] insan hakları belgelerinden ve içtihatlardan faydalanılmıştır. Çalışmamızda incelenen tüm uluslararası nitelikteki hukuki belgelerin olumlu ve olumsuz yanları tartışılarak bir karşılaştırmaya tabi tutulmuştur. Karşılaştırmalı analiz sonrasında 'olması gereken üzerine' önerilerde bulunulmuştur. Anlaşılacağı üzere çalışmamızda uluslararası insan hakları hukuku çerçevesinde yabancıların toplu olarak sınır dışı edilmesinin yasağının kapsamı, yasal dayanakları ve uygulamadaki etkinliği incelenmektedir. Çalışmamızda literatür taraması, yorumlama, analiz ve karşılaştırmalı değerlendirme gibi yöntemler kullanılmaktadır. Uluslararası insan hakları belgeleri ve uluslararası mahkemelerin içtihatlarının yanı sıra hem yerli hem de yabancı akademik çalışmalar incelenmiştir. Bu nedenle, bu araştırma, yasağın maddi unsurlarını ve usul güvencelerini ve uluslararası hukukun diğer ilkeleriyle ilişkisini analiz ederek bu boşluğu doldurmayı ve böylece literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Sonuç olarak, çalışmamız toplu sınır dışı edilmesi yasağının sağlam bir yasal güvence olarak güçlendirilmesi gerektiğini savunmaktadır. Bu yasağın güçlendirilmesi, özellikle göç yönetiminin karmaşık yasal ve insani zorluklar yarattığı bir dönemde, uluslararası hukuk kapsamında yabancıların haklarının ve onurunun daha iyi korunmasını sağlamak adına gereklidir.
Özet (Çeviri)
The prohibition on the collective expulsion of aliens is a vital rule of international law that protects foreigners who enter a state for reasons such as work, seeking asylum, or refuge. The migration movements witnessed in recent years, in particular, have further increased the importance of this prohibition. In light of these developments, it is necessary to conduct a detailed analysis of the significance of the prohibition in question. To elaborate on the ban and make it easier for readers to understand, detailed definitions have been provided, addressing the material elements one by one. Subsequently, an attempt has been made to determine which procedural safeguards the prohibition incorporates. During these investigations, both international [International Covenant on Civil and Political Rights (ICCPR), International Convention on the Protection of the Rights of All Migrant Workers and Members of Their Families (ICRMW), and Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (CAT)] and regional [European Convention on Human Rights (ECHR), American Convention on Human Rights, and African Charter on Human and Peoples' Rights] human rights instruments and case law were utilised. Our study aimed to reflect an international perspective, and all these international legal documents examined were subject to a comparative analysis, highlighting their strengths and weaknesses. Following the comparison, an effort was made to identify the best approach, and recommendations were provided accordingly. Furthermore, our study examines the scope, legal basis, and practical effectiveness of the prohibition on the collective expulsion of foreigners within the framework of international human rights law. Our study employs methods such as literature review, interpretation, analysis, and comparative evaluation. In addition to international human rights documents and the case law of international courts, both domestic and foreign academic studies have been examined. Therefore, this research aims to fill this gap and contribute to the literature by analysing the substantive elements and procedural safeguards of the prohibition and its relationship with other principles of international law. Therefore, our study argues that the prohibition on collective expulsion should be strengthened as a robust legal safeguard. Enhancing this prohibition is essential to better uphold the rights and dignity of foreigners under international law, especially at a time when migration management poses complex legal and humanitarian challenges.