2022-2025 yılları arasında benign nedenlerle yapılan laparoskopik, abdominal histerektomilerin; intraoperatif, kısa dönem morbidite ve mortalitelerinin karşılaştırılması
Comparison of intraoperative, short-term morbidity and mortality of laparoscopic and abdominal hysterectomies performed for benign reasons between 2022-2025
- Tez No: 949189
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, benign jinekolojik endikasyonlarla uygulanan total laparoskopik histerektomi (TLH) ve total abdominal histerektomi (TAH) yöntemlerini karşılaştırarak intraoperatif komplikasyonlar, ameliyat süresi, hemoglobin düzeyinde değişim ve postoperatif hastanede kalış süresi açısından farklılıkları ortaya koymaktır. Günümüzde minimal invaziv cerrahinin yaygınlaşmasıyla birlikte, laparoskopik yaklaşımların etkinliği ve güvenliği daha fazla önem kazanmaktadır. Yöntem: Bu retrospektif kesitsel çalışmaya, 2022–2025 yılları arasında hastanemizde benign nedenlerle histerektomi uygulanan toplam 595 hasta dahil edildi. Hastalar cerrahi yaklaşıma göre TLH ve TAH olarak iki gruba ayrıldı. Her iki grup; demografik özellikler, ameliyat süresi, intraoperatif ve postoperatif komplikasyonlar, hemoglobin düşüşü ve hastanede kalış süresi açısından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to compare total laparoscopic hysterectomy (TLH) and total abdominal hysterectomy (TAH) performed for benign gynecological indications, in terms of intraoperative complications, operative time, changes in hemoglobin levels, and postoperative length of hospital stay. With the increasing adoption of minimally invasive surgery, the safety and efficacy of laparoscopic approaches have gained clinical importance. Methods: This retrospective cross-sectional study included 595 patients who underwent hysterectomy for benign conditions between 2022 and 2025 at our institution. Patients were divided into two groups based on the surgical technique: TLH and TAH. The groups were compared regarding demographic data, operative time, intra- and postoperative complications, hemoglobin decrease, and duration of hospitalization.