Propolisli yeşil çay kombuchanın biyoaktif potansiyeli: İn vitro biyoyararlanım incelemesi
Bioactive potential of green tea kombucha with propolis: In vitro bioavailability investigation
  1. Tez No: 949192
  2. Yazar: ŞENNUR GANİMET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYDİ YIKMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Fonksiyonel içecekler arasında sıklıkla tercih edilen kombucha çayı, şekerli çayın simbiyotik bir bakteri ve maya kültürü (SCOBY) ile fermente edilmesiyle elde edilen bir içecektir. Kombucha, içerdiği zengin biyoaktif bileşenler ve yüksek antioksidan kapasitesi sayesinde çeşitli terapötik potansiyellere sahiptir. Antioksidan, antimikrobiyal ve antitümör gibi sağlık açısından yararları olan propolis, kombucha çayının besin içeriğini iyileştirmek için eklenebilir. Bir içecekte bulunan biyoaktif bileşiklerin etkinliği, bu bileşiklerin biyoyararlanımı ile doğrudan ilişkilidir. Biyoyararlanım; tüketilen besin maddesinin ya da biyoaktif bileşiğin fizyolojik işlevlerde kullanılabilir, depolanmaya hazır fraksiyonu olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada kombucha çayının besinsel içeriğini geliştirmek amacıyla propolis ilavesiyle oluşturulan propolisli yeşil çay kombuchanın in-vitro biyoyararlanımı değerlendirilmiştir Çalışmada, optimize edilmiş propolisli yeşil çay kombuchası (GTK-P) elde etmek için yüzey yanıt metodu kullanılmıştır. GTK-P örnekleri ve propolissiz kombucha (GTK) örneklerinin 0., 7., 14.ve 21. günlerdeki biyoaktif bileşik içerikleri, biyoyararlanım düzeyleri ve duyusal analiz parametreleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, depolama süresi ilerledikçe hem GTK hem de GTK-P örneklerinde biyoaktif bileşik içeriğinde artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Kombucha tea, which is frequently preferred among functional drinks, is a beverage obtained by fermenting sweetened tea with a symbiotic culture of bacteria and yeast (SCOBY). Kombucha has various therapeutic potentials thanks to its rich bioactive components and high antioxidant capacity. Propolis, which has health benefits such as antioxidant, antimicrobial and antitumour, can be added to improve the nutritional content of kombucha tea. The effectiveness of bioactive compounds in a beverage is directly related to the bioavailability of these compounds. Bioavailability is defined as the fraction of the consumed nutrient or bioactive compound that can be used in physiological functions and is ready to be stored. In this study, the in vitro bioavailability of green tea kombucha with propolis was investigated by adding propolis to improve kombucha tea's nutritional content. The study used the surface response method to obtain optimised green tea kombucha with propolis (GTK-P). Bioactive compound contents, bioavailability levels, and sensory analysis parameters of GTK-P samples and propolis-free kombucha (GTK) samples at 0, 7, 14, and 21 days were investigated comparatively. According to the results, bioactive compound content increased in both GTK and GTK-P samples as the storage period progressed.