Hibiskus ve propolis kombinasyonu ile zenginleştirilmiş kombucha çayının antidiyabetik aktivitesi
Antidiabetic activity of kombucha tea enriched with hibiscus and propolis combination
  1. Tez No: 949715
  2. Yazar: GÖKTUĞ EGEMEN GEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYDİ YIKMIŞ, DOÇ. DR. NAZAN TOKATLI DEMİROK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kombucha, genel olarak siyah veya yeşil çayın simbiyotik bir mikroorganizma kültürü olan SCOBY ile fermente edilmesi sonucu oluşan başlıca antioksidan, antimikrobiyal ve antidiyabetik özellikler taşıyan geleneksel bir içecektir. Flavonoid ve antosiyaninlerce zengin yapısı ile bilinen hibiskus, hipoglisemik, hipertansif ve kolesterol düşürücü etkileri ile bilinmektedir. Propolis ise arıların bitkilerden topladığı reçineli maddelerden oluşan ve çok sayıda fenolik bileşik, flavonoid ve vitamin içeren güçlü bir biyoaktif maddedir. Bu çalışmada, antidiyabetik etkileri bilimsel olarak desteklenen hibiskus bitkisi ve propolisin kombucha çayı ile birlikte fermente edilerek fonksiyonel bir içecek formunda değerlendirilmesi amaçlanmıştır. HTK ve HTK-P örneklerinin 3 haftalık depolama süresince duyusal özellikleri arasında koku, tat, genel kabul edilebilirlik ve ekşilik kategorilerinde anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Ürünlerin TPC miktarında, kontrole kıyasla propolisli ürünlerde daha yüksek oranlar meydana geldiği görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
Kombucha is a traditional beverage with antioxidant, antimicrobial, and antidiabetic properties, mainly formed by fermenting black or green tea with SCOBY, a symbiotic microorganism culture. Hibiscus, known for its flavonoid and anthocyanin-rich structure, is known for its hypoglycaemic, hypertensive, and cholesterol-lowering effects. Propolis is a potent bioactive substance consisting of resinous substances that bees collect from plants. It contains many phenolic compounds, flavonoids, and vitamins. This study aimed to evaluate hibiscus plant and propolis, whose antidiabetic effects are scientifically supported, as a functional beverage fermented with kombucha tea. Significant differences were found between the sensory characteristics of HTK and HTK-P samples during 3 weeks of storage in the categories of odour, taste, general acceptability, and sourness. In the TPC content of the products, it was observed that propolis products had higher ratios compared to the control (p0.05).