Pankreas kanserinin tanı tedavi ve takibinde yeni tanımlanan aday miRNA'ların diagnostik ve prognostik etkilerinin belirlenmesi
Determining the diagnostic and prognostic impact of newly identified miRNA candidates in the diagnosis, treatment and follow-up of pancreatic cancer
  1. Tez No: 949191
  2. Yazar: SENA ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM TAŞTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kanser Genetiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışmamızda, literatürde sınırlı veri bulunan miR-222-3p, miR-3154, miR-3945, miR-4534 ve miR-4742 adlı aday miRNA'ların, pankreas kanserinin tanı, prognoz ve tedaviye yanıt süreçlerinde biyobelirteç potansiyelleri değerlendirilmiştir. Çalışmada pankreas kanseri hastaları ve sağlıklı bireylerden elde edilen serum ve lenfosit örneklerinde miRNA ekspresyon düzeyleri kantitatif real-time PCR yöntemiyle analiz edilmiştir. Ayrıca, miRNA'ların hedeflediği gen ve proteinlerin belirlenmesine yönelik in siliko analizler gerçekleştirilmiş, protein düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçülmüştür. Elde edilen bulgular ROC analizi değerlendirilmiş; ekspresyon seviyeleri klinikopatolojik parametreler ve sağkalım verileriyle ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the biomarker potentials of the candidate microRNAs miR-222-3p, miR-3154, miR-3945, miR-4534, and miR-4743—on which limited data exist in the literature—were evaluated in the diagnosis, prognosis, and treatment response processes of pancreatic cancer. Expression levels of these miRNAs were analyzed using quantitative real-time PCR in serum and lymphocyte samples obtained from pancreatic cancer patients and healthy controls. Additionally, in siliko analyses were conducted to identify the target genes and proteins regulated by these miRNAs, and the protein levels were measured by ELISA. The findings were assessed through ROC curve analyses to determine diagnostic accuracy, and expression levels were correlated with clinicopathological parameters and survival data.