Toplumsal cinsiyet: Kadının aile ve toplumdaki yeri
Social gender: The place of women in family and society
  1. Tez No: 949196
  2. Yazar: MOKHIGUL ASHUROVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA CESUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, küresel ölçekte sosyal ve ekonomik kalkınmanın önündeki en önemli engellerden biridir. Bu çalışmanın temel amacı, kadının aile ve toplumdaki yerini iktisadi perspektifle analiz ederek, toplumsal cinsiyet temelli eşitsizliklerin ekonomik sistem üzerindeki etkilerini ortaya koymak ve kadının güçlenmesine yönelik politika önerileri sunmaktır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılmıştır. Tez, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini feminist kuramlar, tarihsel süreç ve iktisadi perspektifler çerçevesinde ele alarak kadının aile, toplum ve ekonomideki konumunu Türkiye özelinde detaylı bir şekilde incelemektedir. İlk bölümde toplumsal cinsiyet kavramının tanımı yapılmakta ve liberal feminizmden ekofeminizme kadar çeşitli feminist kuramlar karşılaştırmalı olarak analiz edilmektedir. İkinci bölümde ise Antik Yunan'dan günümüze kadının toplumsal konumundaki değişimler incelenmekte, Türk topluluklarındaki tarihsel temsiliyetine odaklanılmakta ve iktisat disiplinindeki feminist eleştiriler detaylandırılmaktadır. Üçüncü bölümde Türkiye'de kadın istihdamına ilişkin güncel veriler ışığında yapılan analizler, eğitim düzeyi arttıkça kadın işsizliğinin erkeklere kıyasla nasıl katlanarak arttığını ortaya koymaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yapısal nedenlerini ortaya koyarken, kadının güçlendirilmesine yönelik politikaların acilen hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Gender inequality is one of the most significant obstacles to social and economic development on a global scale. The main objective of this study is to analyze women's place in the family and society from an economic perspective, reveal the effects of gender-based inequalities on the economic system, and offer policy recommendations for women's empowerment. This study uses document analysis as a qualitative research method. The thesis examines gender inequality within the framework of feminist theories, historical processes, and economic perspectives, and provides a detailed analysis of the position of women in the family, society, and economy in Türkiye. The first chapter defines the concept of gender and compares various feminist theories, from liberal feminism to ecofeminism. The second chapter examines changes in women's social status from ancient Greece to the present day, focusing on their historical representation in Turkish communities and detailing feminist critiques of the discipline of economics. The third chapter presents analyses based on current data on women's employment in Türkiye, revealing that female unemployment increases exponentially compared to male unemployment as the level of education rises. This study highlights the structural causes of gender inequality in Türkiye and emphasizes the urgent need to implement policies aimed at empowering women.