Üniversite öğrencilerinde bilişsel esneklik ile kariyer uyum yeteneği arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın düzenleyici rolü
The moderating role of psychological resilience in the relationship between cognitive flexibility and career adaptability in university students
  1. Tez No: 949199
  2. Yazar: BÜŞRA KIYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE SART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinde bilişsel esnekliğin kariyer uyum yeteneği üzerindeki etkisi incelenmiş; bu ilişkide psikolojik sağlamlığın düzenleyici rolü değerlendirilmiştir. Ayrıca cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve sosyoekonomik düzey gibi demografik değişkenlere göre farklılıklar da analiz edilmiştir. Araştırma, 391 kadın ve 162 erkek olmak üzere toplam 553 üniversite öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplamada Bilişsel Esneklik Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Kariyer Uyum Yetenekleri Ölçeği (Kısa Form) kullanılmıştır. Verilerin analizinde AFA, DFA, korelasyon, yapısal eşitlik modellemesi ve grup farklılığı testleri uygulanmıştır. Bulgular, bilişsel esnekliğin kariyer uyum yeteneği üzerinde pozitif yönde anlamlı etkisi olduğunu; psikolojik sağlamlığın ise bu ilişkiyi düzenleyici bir şekilde etkilediğini göstermiştir. Psikolojik sağlamlık düzeyi yüksek bireylerde, bilişsel esnekliğin etkisi daha güçlüdür. Demografik değişkenlerden cinsiyet ve sosyoekonomik düzey bazı alt boyutlarda anlamlı farklar göstermiştir. Yaş ve eğitim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı fark bulunmamıştır
Özet (Çeviri)
This study examined the effect of cognitive flexibility on career adaptability among university students and evaluated the moderating role of psychological resilience in this relationship. Additionally, the study investigated differences in the variables based on demographic factors such as gender, age, educational level, and socioeconomic status. The study was conducted with a total of 553 university students, including 391 females and 162 males. Data were collected using the Cognitive Flexibility Scale, Brief Resilience Scale, and Career Adapt-Abilities Scale – Short Form. Data analyses included Exploratory Factor Analysis (EFA), Confirmatory Factor Analysis (CFA), correlation analysis, structural equation modeling (SEM), and group difference tests. The results indicated a positive and significant effect of cognitive flexibility on career adaptability. Furthermore, psychological resilience was found to moderate this relationship, such that higher levels of resilience strengthened the effect of cognitive flexibility on career adaptability. Among the demographic variables, gender and socioeconomic status showed significant differences in certain sub-dimensions, whereas no significant differences were found based on age and educational level.