Üniversite öğrencilerinin akıllı tahtaya yönelik tutumları, görüşleri ve beklentileri
University students' attitudes, opinions and expactations towards smart boards
- Tez No: 949200
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN TEKİNARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı yükseköğretim seviyesinde akıllı tahta kullanımının güncel durumunu tespit ederek üniversite öğrencilerinin akıllı tahtaya yönelik güncel tutumları, görüşleri ve beklentilerini incelemek ve ayrıca akıllı tahta kullanımının avantajlarını ve dezavantajlarını belirlemektir. Bunlarla birlikte, öğrencilerin olumlu ya da olumsuz düsüncelerini etkileyen olası değiskenler de arastırılmıstır. Bu araştırmada karma araştırma modeline göre yapılmış olup nicel verilerin toplanmasında akıllı tahta tutum ölçeği, nitel verilerin toplammasında ise yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Bolu ilindeki Bolu Abant İzzat Baysal Üniversitesi'nde öğrenim gören üniversite öğrencileri oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Akıllı Tahta Tutum Ölçeği”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Soruları”kullanılmıştır. Nitel veriler fenomenolojik yöntem kapsamında 28 üniversite öğrencisiyle görüşmeler yapılarak akıllı tahtanın sınıfta kullanımına yönelik görüşlerini elde etmek amacıyla toplanmıştır. Nicel veriler akıllı tahta tutum ölçeğinin çeşitli bölüm ve sınıflardaki 600 üniversite öğrencisine dağıtılmasıyla toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde betimsel istatistikler (yüzde, frekans, ortalama), t-testi ve ANOVA kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Nicel bulgular öğrencilerin derslerinde akıllı tahta kullanımına yönelik olumlu tutuma sahip olduklarını göstermektedir. Öğrencilerle yapılan görüşmelerde öğrenciler akıllı tahtanın tüm sınıflarda kullanılmasını desteklediklerini ifade etmişlerdir. Araştırmada elde edilen bulguların arasında akıllı tahtanın derslerde kullanılmasının öğrencilerin konuyu anlamalarına olumlu etki ettiği, motivasyonlarını artırdığı, görsel-işitsel öğeleri kullanmada kolaylık sağladığı, aynı anda birçok öğretim materyalinin kullanımına fırsat vererek zamandan tasarruf sağlama gibi yararlarının olduğu görülmektedir. Sonuçlar, öğrencilerin akıllı tahta kullanımına yönelik tutumlarının eğitim kademelerine, kullanım süresine, etkinliklere ve ilgi çeken etkinlik ortamına göre farklılık gösterdiğini, sınıf düzeylerine ve cinsiyete göre ise farklılaşmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the current status of smart board usage at higher education level, to examine the current attitudes, opinions and expectations of university students towards smart boards and also to determine the advantages and disadvantages of smart board usage. Additionally, the study examines variables that may influence students' positive or negative attitudes toward smart boards. This research was conducted using a mixed-method research design, in which a smart board attitude scale was used to collect quantitative data, while semi-structured interview questions were utilized to gather qualitative data. The research sample consisted of university students studying at Bolu Abant İzzat Baysal University in Bolu province. As data collection tools, the“Smart Board Attitude Scale”and“Semi-Structured Interview Questions”were used. Qualitative data were collected within the scope of the phenomenological method through interviews with 28 university students to obtain their opinions on the use of smart boards in the classroom. Quantitative data were collected by distributing the Smart Board Attitude Scale to 600 university students from various departments and class levels. Descriptive statistics (percentage, frequency, mean), t-test, and ANOVA were used in the analysis of quantitative data. The content analysis technique has been used in the analysis of qualitative data. The quantitative findings show that students have a positive attitude towards the use of smart boards in their lessons. In the interviews with students, they expressed their support for the use of smart boards in all classrooms. The findings obtained in the research indicate that the use of smart boards in lessons has positive effects on students' understanding of the subject, enhances their motivation, facilitates the use of visual-auditory elements, and provides opportunities for using multiple teaching materials simultaneously, leading to time savings. The results show that students' attitudes towards the use of smart boards vary based on educational levels, duration of use, activities, and the engaging activity environment, but do not differ according to class levels and gender.