Dünya ekonomisini etkileyen blockchain ve kripto paralar
Blockchain and cryptocurrencies impacting the world economy
  1. Tez No: 949212
  2. Yazar: HİLAL SEVİMLİ ÇALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA CESUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kripto paraların ve blockchain teknolojisinin küresel finans sistemine etkisi, son yıllarda giderek artan bir ilgiyle ele alınmaktadır. 2008 küresel finansal krizinin ardından güven temelli geleneksel finans yapılarının sorgulanmasıyla birlikte, merkeziyetsiz dijital varlık arayışları ön plana çıkmıştır. Bu kapsamda 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından yayımlanan teknik dokümanla birlikte, eşler arası ödeme sistemi ve onun temelini oluşturan blockchain teknolojisi hayatımıza girmiştir. Çalışmada, paranın tarihsel gelişimi ve işlevleri temel alınarak kripto para, dijital para ve sanal para kavramları arasındaki farklar açıklanmış; bu kavramların dünya ekonomisindeki dönüşüm sürecine katkıları analiz edilmiştir. Tez çalışmasının amacı, blockchain teknolojisi ve kripto paraların ekonomik sistemler üzerindeki etkilerini çok boyutlu bir şekilde incelemek; finansal piyasalarda, özellikle bankacılık sektöründe bu teknolojilerin nasıl bir dönüşüm yarattığının ortaya koymaktır. Blockchain 'in sunduğu şeffaflık, güvenlik, işlem hızı ve düşük maliyet gibi özelliklerin geleneksel finansal süreçleri nasıl yeniden şekillendirdiği değerlendirilmiştir. Türkiye'de blockchain ve dijital para uygulamaları, küresel gelişmelerle karşılaştırmalı olarak ele alınmış; düzenleyici çerçeveler ve kurumsal yaklaşımlar karşılaştırılmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında, kripto para piyasasının 2014-2025 yılları arasındaki gelişim süreci özellikle Bitcoin örneği üzerinden analiz edilmiş, kripto paraların makro ekonomik büyüklüğü ve piyasa dinamikleri ortaya konulmuştur. Ayrıca El Salvador, ABD, Almanya, Çin ve Türkiye gibi ülkelerin kripto paralara yönelik regülasyon yaklaşımları karşılaştırılmış; Türkiye'deki kripto para ekosisteminin mevcut durumu ve karşılaştığı sorunlar değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda, kripto paraların ekonomik yapı üzerindeki potansiyel II etkileri davranışsal, teknolojik ve yapısal boyutlarıyla ele alınarak mevcut literatüre katkı sağlamıştır. Bu çalışma, dijital dönüşüm sürecinde finansal sistemin aldığı yeni şekli anlamlandırmak ve Blockchain teknolojisinin sunduğu imkânları değerlendirmek açısından önemli bir kaynak sunmaktadır. Aynı zamanda kripto paralara yönelik regülasyon ihtiyacını ve tüketici davranışlarının bu süreçteki rolünü vurgulayarak, gelecekteki politikalar ve stratejiler için de yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The impact of cryptocurrencies and blockchain technology on the global financial system has attracted increasing attention in recent years. Following the 2008 global financial crisis, the search for decentralized digital assests came to the fore as traditional trust-based financial structures were questioned. In this context, with the technical document published by Satoshi Nakamoto in 2009, the peer-topeer payment system and its underlying blockchain technology entered our lives. In this study, the differences between the concepts of cryptocurrency, digital money and virtual money are explained based on the historical development and functions of money, and the contribuions of these concepts to the transformation process in the world economy are analyzed. The aim of the thesis is to examine the effects of blockchain technology and cryptocurrencies on economic systems in a multidimensional way and to reveal how these Technologies have created a transformation in financial markets, especially in tha banking sector. It is evaluated how the features offered by blockchain such as transparency, security, transaction speed and low cost reshape traditional financial processes. Blockchain and digital currency applications in Turkey ara discussed in comparision with global developments; regulatory frameworks and institutional approaches are compared. In the application part of the study, the development process of the cryptocurrency market between 2014 and 2025 was analyzed, especially through the example of Bitcoin, and the macroeconomic size and market dynamics of cryptocurrencies were revaled. In addition, the regulatory approaches to cryptocurrencies in countries such as El Salvador, the US, Germant, China and Turkey are compared, and the current state and problems faced by the cryptocurrency ecosystem in Turkey are evaluated. In line with the data obtanieed, the potential IV effects of cryptocurrencies on the economic structure have contributed to the existing literatüre by addressing their behavioral, technological and structural dimensions. This study provides an important resource to make sense of the new shape of the financial system in the digital transformation process and to evaluate the opportunities offered by blockchain technology. It also provides guiadance for future policies and strategies by emphasizing the need for regulation of cryptocurrencies and the role of consumer behavior in this process.