Yapay zekâ içerikli video reklamların tüketicilerin satın alma davranışlarına etkisi
The impact of artificial intelligence-based video advertisements on consumers' purchasing behavior
  1. Tez No: 949229
  2. Yazar: YAKUP TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ÇEBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Son yıllarda teknolojinin hızlı gelişimi, birçok sektörde önemli dönüşümlere yol açmıştır. Özellikle yapay zekâ teknolojileri, pazarlama ve reklamcılık alanlarında tüketici davranışlarını anlamak ve yönlendirmek için devrim niteliğinde yenilikler sunmaktadır. Yapay zekâ, büyük veri analizleri, makine öğrenimi ve doğal dil işleme gibi yöntemlerle tüketici eğilimlerine dair derinlemesine içgörüler elde edilmesine olanak tanırken, aynı zamanda reklamların daha etkili ve hedef odaklı bir şekilde sunulmasını sağlamaktadır. Bu bağlamda, yapay zekâ içerikli reklamların tüketicilerin satın alma davranışlarına olan etkisi, pazarlama ve reklam stratejilerinin yeniden şekillendirilmesi açısından önemli bir araştırma konusu olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, yapay zekâ içerikli video reklamlarının tüketicilerin satın alma niyetleri üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmış olup, veriler çevrimiçi anket aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'de yaşayan ve yapay zekâ içerikli video reklamlara maruz kalan 18-55 yaş arası 418 katılımcı oluşturmaktadır. Elde edilen veriler, SPSS v27 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, yapay zekâ içerikli video reklamlarına yönelik algı boyutlarından güvenilirlik, bilgi vericilik ve ekonomiye fayda boyutlarının tüketicilerin satın alma niyeti üzerinde anlamlı ve pozitif etkisi olduğunu göstermektedir. Demografik özellikler açısından, kadın katılımcıların, genç yaş grubunun (18-35 yaş), eğitim düzeyi yüksek olanların ve bekar katılımcıların yapay zekâ içerikli reklamlara karşı daha olumlu tutum sergiledikleri ve daha yüksek satın alma niyetine sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the rapid development of technology has led to significant transformations in many sectors. Artificial intelligence technologies, in particular, offer revolutionary innovations in understanding and directing consumer behavior in the fields of marketing and advertising. While artificial intelligence allows for in-depth insights into consumer trends through methods such as big data analysis, machine learning, and natural language processing, it also enables advertisements to be presented in a more effective and targeted manner. In this context, the impact of AI-based advertisements on consumers' purchase behaviors stands out as an important research topic in terms of reshaping marketing strategies. This study aims to examine the impact of artificial intelligence-based video advertisements on consumer purchase intention. The research employed quantitative research methods using a survey technique, with data collected through an online questionnaire. The sample consists of 418 participants over the age of 18 living in Turkey who have been exposed to artificial intelligence-based video advertisements. The collected data was analyzed using SPSS v27 software. The research findings indicate that among the perception dimensions of artificial intelligence-based video advertisements, reliability, informativeness, and economic benefit dimensions have a significant and positive effect on consumers' purchase intention. Regarding demographic characteristics, female participants, young age group (18-35 years), those with higher education levels, and single participants demonstrated more positive attitudes towards artificial intelligence-based advertisements and showed higher purchase intention.