Reformer pilates egzersizlerinin kadınlardaki denge, kas kuvveti ve dayanıklılık üzerindeki etkisi: 12 haftalık araştırma analizi
The effects of reformer pi̇lates exerci̇ses on balance, muscular strength, and endurance i̇n adult women: A 12-week study
- Tez No: 949231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde bireyin fiziksel kapasitesini artırmaya yönelik egzersiz yaklaşımları egzersiz bilimi literatüründe sürekli olarak çeşitlenmekte ve gelişmektedir. Bu çerçevede, özellikle kadınlar arasında yaygınlık kazanan reformer pilates, denge, postür, esneklik, kas kuvveti ve dayanıklılık gibi fiziksel uygunluk bileşenlerini geliştirmeye yönelik etkili ve bütüncül bir egzersiz yöntemi olarak ön plana çıkmaktadır. Geleneksel kuvvet antrenmanlarının ötesine geçen ve daha fonksiyonel, aynı zamanda düşük yaralanma riski taşıyan yapısı sayesinde, sağlık profesyonelleri ile egzersiz uzmanları tarafından sıklıkla önerilen bir yaklaşım hâline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, 12 hafta süresince uygulanan reformer pilates egzersizlerinin yetişkin kadın bireylerin denge, kas kuvveti ve kas dayanıklılığı düzeylerine olan etkilerini incelemektir. Araştırmaya, yaşları 30-40 arasında değişen sağlıklı ve gönüllü kadın bireyler dâhil edilmiştir. Katılımcılara, haftada üç gün olmak üzere toplam 12 hafta süresince sistematik bir reformer pilates egzersiz programı uygulanmıştır. Egzersiz öncesi ve sonrası dönemlerde; denge (tek ayak üzerinde durma testi ve denge platformu ölçümleri), kas kuvveti ve kas dayanıklılığı parametreleri objektif yöntemlerle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, exercise approaches to increase the physical capacity of the individual are constantly diversifying and developing in the exercise science literature. In this context, reformer Pilates, which has become widespread, especially among women, stands out as an effective and holistic exercise method to improve physical fitness components such as balance, posture, flexibility, muscle strength, and endurance. It has become a frequently recommended approach by health professionals and exercise specialists thanks to its more functional and low-injury-risk structure that goes beyond traditional strength training. The aim of this study was to examine the effects of reformer Pilates exercises on balance, muscular strength, and muscular endurance levels of adult female individuals during 12 weeks. Healthy and voluntary female volunteers aged between 30 and 40 years were included in the study. A systematic reformer Pilates exercise program was applied to the participants three days a week for a total of 12 weeks. Balance (one-leg stand test and balance platform measurements), muscle strength, and muscle endurance parameters were evaluated by objective methods before and after the exercise.