Evde sağlık hizmetlerine kayıtlı hastaların idrar yolu enfeksiyonlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 949237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu çalışma, evde sağlık hizmeti alan erişkin hastalarda idrar yolu enfeksiyonlarının (İYE) sıklığını, risk faktörlerini, etken mikroorganizmaları, antibiyotik direnç profillerini, tanı ve tedavi yaklaşımlarını değerlendirmeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif dizaynda olup, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi'nde 01.01.2020-01.05.2025 tarihleri arasında kayıtlı, 18 yaş üzeri İYE tanısı alan 640 hastayı kapsamaktadır. Hastaların sosyodemografik özellikleri, komorbiditeleri, idrar tahlilleri, kültür sonuçları, üriner kateter kullanımı ve hospitalizasyon verileri hastane bilgi sisteminden toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the frequency, risk factors, causative microorganisms, antibiotic resistance profiles, and diagnostic and treatment approaches of urinary tract infections (UTIs) in adult patients receiving home healthcare services. Materials and Methods: This retrospective study included 640 patients aged 18 years and older diagnosed with UTIs, registered at the Home Healthcare Services Unit of Kütahya Health Sciences University Evliya Çelebi Training and Research Hospital between January 1, 2020, and May 1, 2025. Patients' sociodemographic characteristics, comorbidities, urinalysis, culture results, urinary catheter use, and hospitalization data were collected from the hospital information system.