Reporting practices in engineering academic writing: A cross-sectional intra-disciplinary analysis of research articles
Mühendislik akademik yazımında raporlama uygulamaları: Araştırma makalelerinin kesitsel disiplin içi analizi
- Tez No: 949262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Mühendislik alanında akademik yazma, araştırma bulgularının etkili biçimde aktarılması ve güvenilir bir bilimsel duruş oluşturulması açısından büyük önem taşımaktadır. Teknik alanlarda önceki çalışmaların nasıl aktarıldığı, metnin açıklığı, güvenilirliği ve disipline uygunluğu üzerinde doğrudan etkilidir. Bu çalışma, mühendislik araştırma makalelerinde kullanılan atıf fiillerini dört alt disiplinde incelemektedir: İnşaat, Elektrik-Elektronik, Endüstri ve Makine Mühendisliği. Her disiplinden 200'er olmak üzere toplam 800 makaleden oluşan bir derlem oluşturulmuş ve özelliklethat-yan cümleciklerini yöneten atıf fiilleri analiz edilmiştir. Kök çözümlemesi yapılmış bu fiiller, anlamsal işlevlerine göre sınıflandırılmış ve makalelerin özet, giriş, yöntem, bulgular ve tartışma bölümleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bulgular, genel atıf fiillerinin disiplinler arasında benzer sıklıkta kullanıldığını; ancak belirli fiil türlerinin, bölüm ve disipline göre anlamlı biçimde farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu farklılıklar, yazarların bilgi aktarımı sürecinde disiplin temelli söylemsel tercihler yaptığını göstermektedir. Çalışma, mühendislikte etkili akademik iletişim için bölüm ve disiplin özelindeki raporlama kalıplarının anlaşılmasının önemine işaret etmekte ve özellikle yeni başlayanlar ile ana dili İngilizce olmayan yazarlar için hedefe yönelik akademik yazma eğitiminin gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Academic writing in engineering is essential for effectively communicating research findings and constructing a credible scholarly stance. In technical fields, the way prior research is reported influences the clarity, reliability, and disciplinary positioning of academic texts. This study explores reporting verb usage in engineering research articles across four sub-disciplines: Civil, Electronics, Industrial, and Mechanical Engineering. A corpus of 800 articles, 200 from each sub-discipline, was analyzed to examine the use of reporting verbs, particularly those controlling that-clauses. The analysis was conducted using corpus tools to extract and classify lemmatized reporting verbs according to their semantic functions. The verbs were then examined across four main sections of the articles: abstract, introduction, methodology, and results & discussion. The findings show that although general reporting verbs appear with similar frequency across disciplines, specific verb types display considerable variation depending on both section and discipline. These differences suggest that disciplinary norms influence how writers frame and attribute knowledge. The study underscores the importance of understanding section-specific and discipline-specific reporting practices in engineering writing and emphasizes the need for tailored academic writing instruction, especially for novice and L2 English writers in these fields.