In vitro salım özellikli biyoaktif yara örtüsü olarak kullanılabilecek aljinat/jelatin/kitosan kompozit sünger geliştirilmesi
Development of alginate/gelatin/chitosan composite sponge that can be used as a bioactive wound dressing with in vitro release
  1. Tez No: 949264
  2. Yazar: ALPER ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. LALEHAN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Kimya, Biology, Biotechnology, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Deri, vücudun en büyük organıdır ve çevresel etkilere karşı korumaktadır. Cilt, kesik, yanık veya enfeksiyon gibi yaralanmalarda ciltte derin ya da yüzeysel, yangılı bir süreç başlamaktadır. Akut veya kronik yaralanmalarda ağrılı süreci en aza indirmek ve enflamasyon sürecini hızlandırmak için modern yara örtülerine ihiyaç artmıştır. Diklofenak sodyum (DS), ağrı, iltihaplanma gibi kronik yaralanmalar için kullanılan ilaç etkin maddesidir. Kontrollü ilaç salım sistemleri, yara iyileşmesini hızlandırmak ve enfeksiyon riskini en aza indirmek için kullanılan modern yöntemlerden biri olup ilaç dozu ve salım hızı ayarlanarak ilaç kullanım aralığını ve maliyetini düşürmektedir. Bu çalışmada, yara iyileşmesini destekleyen ve kontrollü ilaç salımına olanak sağlayan özellikte biyobozunur aljinat/jelatin/kitosan (kontrol) ve aljinat/jelatin/kitosan/DS (SDF) içerikli iki ayrı kompozit sünger geliştirilmiştir. Sünger üretimi için liyofilizasyon (dondurarak kurutma) yöntemi kullanılmıştır. Kompozit süngerlerin karakterizasyon analizleri FTIR, XRD, TGA ve SEM ile gerçekleştirilmiştir. XRD analizleri ile kontrol süngerin amorf bir yapıda olduğunu, DS ilavesiyle kristalinlik düzeyinde artış meydana geldiği gözlenmiştir. TGA sonuçları, SDF'nin termal stabilitesinin kontrol grubuna göre azaldığını göstermiştir. SEM analizleri ile kontrol süngerin yüksek gözeneklilik yapısına sahip olduğu gözlenirken sünger yapısına DS ilavesiyle daha kompakt ve homojen bir yapı oluştuğu belirlenmiştir. Süngerlerin şişme kapasitesi, çözünürlük yüzdesi ve gözeneklilik oranları belirlenmiştir. Şişme testinde, 195. Dakikada SDF süngerin şişme yüzdesi %2503±149,84 iken kontrol süngerin %2117±158,76 olarak bulunmuştur. Çözünürlük testinde ise kontrol süngerin çözünürlük yüzdesi %21,41±2,36 iken SDF süngerin %27,79±0,81 olarak bulunmuştur. SDF İn Vitro ortamda 48 saat boyunca pH 5,5'te ilaç salım çalışması gerçekleştirilmiştir. 1. saatte diklofenak sodyum çözeltisinde %35,52±0,10, 48. saate ise %68,84±0,03 olarak bulunurken SDF'de ise 1. saatte %11,65±0,01, 48. saatte %17,37±0,03 olarak bulunmuştur. Bu sayede yara bakımında kullanılabilecek kompozit süngerin biyoaktif yara örtüsü adayı olup olmadığı konusunda araştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The skin is the largest organ of the body and protects against environmental influences. When the skin is injured, such as cuts, burns or infections, a deep or superficial inflammatory process begins in the skin. The need for modern wound dressings has increased to minimize the painful process and accelerate the inflammation process in acute or chronic injuries. Diclofenac sodium (DS) is a pharmaceutical active ingredient used for chronic injuries such as pain and inflammation. Controlled drug release systems are one of the modern methods used to accelerate wound healing and minimize the risk of infection by adjusting the drug dose and release rate to reduce the interval and cost of drug use. In this study, two biodegradable composite sponges containing alginate/gelatin/chitosan (control) and alginate/gelatin/chitosan/DS (SDF) were developed to promote wound healing and controlled drug release. Sponge production was carried out by lyophilization (freeze drying) method. Characterization analyses of composite sponges were carried out by FTIR, XRD, TGA and SEM. XRD analysis showed that the control sponge had an amorphous structure and the addition of SDF increased the crystallinity level. TGA results showed that the thermal stability of the SDF decreased compared to the control group. SEM analysis showed that the control sponge had a high porosity structure, while the addition of SDF to the sponge structure resulted in a more compact and homogeneous structure. The swelling capacity, solubility percentage and porosity ratios of the sponges were determined. In the swelling test, the swelling percentage of the SDF sponge at 195th minute was 2503±149,84% while the control sponge was 2117±158,76%. In the solubility test, the solubility percentage of the control sponge was 21,41±2,36% while that of the SDF sponge was 27,79±0,81%. The drug release study of SDF was carried out at pH 5,5 for 48 hours İn-Vitro. In the 1st hour, 35,52±0.10% of the control sponge and 68,84±0,03% in the 48th hour were found, while in SDF, 11,65±0,01% in the 1st hour and 17,37±0,03% in the 48th hour were found. In this way, research has been conducted on whether the composite sponge that can be used in wound care is a candidate for bioactive wound dressing.