Yahudi dini ritüellerinde kullanılan kutsal objeler
Sacred objects used in jewish religious rituals
  1. Tez No: 949266
  2. Yazar: ESMA GÜL ÖZHAZAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET MAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışma, tarih boyunca Yahudi tarafından dini ritüellerinde kullanılan kutsal objeleri incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, sadece objeleri incelemekle kalmamış aynı zamanda bu objelerin ortaya çıkış ve kullanılış amaçlarını da kapsamı içerisine almıştır. Söz konusu objelerin dini sembolizmini, tarihsel gelişimlerini ve Yahudi toplumundaki yerleri de ele alınmıştır. Tez, öncelikle kutsal kavramını ve Yahudi dini ritüellerinin önemini açıklamaktadır. Ardından, Yahudi ritüellerinde kullanılan objeler kategorilere ayrılarak incelenmektedir. Bu kategoriler içerisinde; Sinagog gibi dini mekânlarda kullanılan Sefer Tora, Aron Akodeş, Menora ve Şofar gibi öğeler, Yahudilerin giydiği Tallit, Tefilin ve Kipa gibi kıyafetler, evlerinde bulunan Mezuzah ve Hanukiya gibi dini eşyalar bulunmaktadır. Ayrıca, Pesah, Roş ha-Şana ve Yom Kipur gibi özel günlerde kullanılan kutsal objelere de yer verilmiştir. Yahudi dini ritüelleri, bireylerin manevi dünyalarını şekillendirmenin yanı sıra toplumsal birlikteliği sağlamada da önemli rol oynar. Ritüellerde kullanılan objeler, kutsalın tezahürü olarak kabul edilir ve nesiller boyu aktarılarak dini kimliğin korunmasına katkıda bulunur. Kimi zaman dini pratiklerden kimi zaman tarihi hadiselerden cisim bulmuş bu kutsal objeler, Yahudi inanç sisteminin vazgeçilmezleri olmakla birlikte aynı zamanda kültürel bir mirasa da dönüşmüşlerdir. Çalışmanın odak noktası her ne kadar Yahudi dini ritüellerinde kullanılan kutsal objeler olsa da diğer dini inanışlarda yer alan uygulamalara da değinilmiş ve böylece dini objeler üzerinden kültürel etkileşimi de gözler önüne sermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the sacred objects that are and have been used by Jews in their religious rituals today and throughout history. Judaism has been divided into many sects throughout history and has used various objects in its rituals. Our study not only analysed these objects, but also included the purposes of the emergence and use of these objects within its scope. The religious symbolism of these objects, their historical development and their place in Jewish society are also discussed. The thesis first explains the concept of the sacred and the importance of Jewish religious rituals. Then, the objects used in Jewish rituals are categorised and analysed. These objects include items such as the Sefer Torah, Aron Akodesh, Menorah and Shofar used in religious places such as synagogues; clothes such as Tallit, Tefillin and Kipa worn by Jews; and religious items such as Mezuzah and Hanukiya found in their homes. In addition, objects used on special occasions such as Passover, Rosh Hashanah and Yom Kipur are also included. Jewish religious rituals play an important role in shaping the spiritual world of individuals as well as ensuring social cohesion. Objects used in rituals are recognised as manifestations of the sacred and contribute to the preservation of religious identity by being passed down through generations. These sacred objects, which are sometimes derived from religious practices and sometimes from historical events, are indispensable for the Jewish belief system, but they have also become a cultural heritage. Although our study mainly examines the Jewish religion, it also includes other religious beliefs and thus reveals cultural interaction through religious objects.