İnternet üzerinden market alışverişi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 949280
  2. Yazar: MEHMET MELİKŞAH ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER DİNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de internet üzerinden market alışverişinin, kabul ve kullanım davranışını inceleyen bir örneğidir. İnternet üzerinden market alışverişi literatürde karşılığı genel olarak çevrimiçi market alışverişi olarak kabul edilmiştir. Çalışma; öznel norm, algılanan risk, Covid-19, algılanan eğlence, sonuç gösterilebilirlik gibi dışsal faktörleri ve bunların internet üzerinden market alışverişinin kabulüne veya reddine yol açma derecesini daha iyi anlamak için teknoloji kabul modelinin bir uzantısını önermektedir. Çalışmada teknoloji kabul modeli baz alınmış olmakla birlikte planlı davranış teorisi ve teknolojinin kabulü ve kullanımına ilişkin birleşik teorilerinden yararlanılmıştır. Çalışmanın 1. bölümünde internet üzerinden market alışverişinin veya çevrimiçi market alışverişinin kapsamı içinde kaldığı e-ticaret anlatılmıştır. 2. bölümünde araştırmada temel alınan teknoloji kabul modeli ve destek alınan teoriler anlatılmıştır. 3. Bölümde internet üzerinden market alışverişi anlatılmış olup 4. Bölümde araştırma süreci ve son bölümde de araştırmanın sonuçları tartışılmıştır. Önerilen araştırma modelinin değişkenlerini ve ilişkilerini doğru bir şekilde test etmek için bir anket geliştirilmiş ve Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan, 270 kişi tarafından anket doldurulmuştur. Anket çalışmasına katılan 270 kişi arasından dikkatsiz kullanıcılar çıkarılmış, 253 geçerli yanıt araştırmaya katılımcı olarak geri dönmüştür. Araç geliştirme, mevcut ölçekler ve teknoloji kabulüyle ilgili güncel literatürdeki maddeler kullanılarak anket yapılmıştır. Bu araştırma için literatürden esinlenerek kısmi en küçük kareler yapısal denklem modellemesi (PLS-SEM) kullanılmış ve sonuçlar algılanan kullanım kolaylığı, algılanan fayda, davr niyeti, öznel norm, algılanan eğlence ve Covid-19 değişkenleri arasında PLS-SEM literatürde ortaya konan örneklere bakınca pazarlama ve market alışverişi alanlarında en verimli araştırma kanalı olarak görülmektedir. PLS-SEM kullanılarak yapılan araştırma sonucunda Türkiye'de internet üzerinden market alışverişinin kabulüne yönelik birçok değişken istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkiye sahip olduğunu vurgulamıştır. Buna karşılık, sonuç gösterilebilirlik ve algılanan riskin internet üzerinden market alışverişinin algılanan fayda üzerinde önemli bir etkisi olmadığı bulunmuştur. Sonuçlar ve hem literatür için hem de sektör için yapılan çıkarımlar, karar vericiler için değerli önerilerin sunulduğu bu makalenin tartışma bölümünde özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is an example for an examination of the acceptance and usage behavior of online grocery shopping in Turkey. Internet grocery shopping is generally accepted as online grocery shopping in the literature. It proposes an extension of the technology acceptance model to better understand external factors such as subjective norm, perceived risk, Covid-19, perceived enjoyment, and result demonstrability for the degree to which these factors lead to the acceptance or rejection of online grocery shopping (OGS). The study is based on the technology acceptance model (TAM) in addition to that the study utilizes the theory of reasoned action (TRA) and the the unified theory of acceptance and use of technology (UTAUT) In the first part of the study, e-commerce, which includes online grocery shopping, is explained. In the second part, the technology acceptance model and the supporting theories used in the study are explained. In the 3rd section, online grocery shopping is explained, in the 4th section the research process and in the last section the results of the research are discussed. In order to test the variables and relationships of the proposed research model correctly, a survey was developed and filled out by 270 people who are citizens of the Republic of Turkey. Among the 270 people who participate for the survey, careless users are removed and 253 valid responses were returned as participants in the study. The tool development was done using existing scales and items from the current literature on technology acceptance. For this research, inspired by the literature, partial least squares structural equation modeling (PLS-SEM) was used and the results showed that PLS-SEM is the most efficient research channel in the fields of marketing and grocery shopping when we look at the examples presented in the literature between the variables of perceived ease of use, perceived usefulness, intention to use, subjective norm, perceived enjoyment and Covid-19. As a result of the research conducted using PLS-SEM, it was emphasized that many variables regarding the acceptance of online grocery shopping in Türkiye have a statistically significant relationship. In contrast, where the result demonstrability and perceived risk do not have a significant impact on the perceived usefulness of online marketplace shopping. The results and implications for both the literature and the industry are summarized in the discussion section of this article, where valuable suggestions for decision makers are presented.