Konya E tipi kapalı cezaevinde kalan mahkûmlarda erişkin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu yaygınlığı ve suç tekrarı ile ilişkisi
Prevalence of adhd in prisoners in E-TYPE of Konya closedprison and its association with re-crime
- Tez No: 376762
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAVAŞ ÇİLLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Konya E Tipi Kapalı Cezaevindeki Mahkûmlarda Erişkin DEHB yaygınlığı, sosyodemografik özellikler ve suç tekrarı ile ilişkisi araştırıldı. Çalışma Konya E Tipi Kapalı Cezaevinde 01/05/2013 ile 15/06/2013 tarihleri arasında, bilgilendirilmiş onamı alınan 356 gönüllü mahkûmda veya tutukluda yapıldı. Ssosyodemografik veri formu, Wender-Utah Derecelendirme Ölçeği ve Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği uygulandı. Veriler SPSS 19.0 programında KolmogorovSmirnovtesti, Ki-kare ve Student t-testi ile değerlendirildi. DEHB yaygınlığı mahkumlar arasında %34.6 olarak bulundu. DEHB'li mahkûmların yaş ortalaması diğerlerinden düşüktü (27.7±7.0 karşın 32.6±9.9) (p=0.000). Mahkûmiyet sebebine göre DEHB yaygınlığında anlamlı fark yoktu (p=0.370). DEHB'li mahkûmlar daha sık cezaevine girmişti (3.5±3.5 karşın 2.7±2.6) (p=0.026). DEHB'li mahkûmların toplam cezaevinde geçirdikleri süre ve kalan ceza süreleri diğerlerine yakındı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Our aimwastoinvestigatetheprevalence of adultattentiondeficithyperactivitydisorder (ADHD) in prisonersin Konya ClosedPrison, socio-demographicfeatures and itsassciationwith re-crime. Thestudywasperformed in 356 prisonerswithinformedconsentsbetween 1stMay and 15thJune 2013. Data werecollectedviaSocio-demographic Data Questionnaire, and allparticipantswereexposedtoWender-UtahRatingScale and Adult AttentionDeficitHyperactivityDisorder Self-reportScale. Analysis of datawereperformedwithKolmogorov-Smirnov, chi-square and student'sttestsviaSPSS 19.0package. Prevalence rate of ADHD wasfound as 34.6% amongprisoners. Meanage rate waslowerthanothers (27.7±7.0 vs 32.6±9.9) (p=0.000). Accordingtothereason of conviction, nosignificantdifferencewaspresent in theprevalence of ADHD (p=0.370).Prisonerswith ADHD had morefrequentlybeenjailed (3.5±3.5 vs 2.7±2.6) (p=0.026).