Sincan cezaevi kampüsü mahkumlarında diabetes mellitus prevalansı
Prevalence of diabetes mellitus in sincan prison campus
  1. Tez No: 653336
  2. Yazar: MURAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: UZMAN İSMAİL KASIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Family Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Diyabetes Mellitus toplumda sıklığı gittikçe artan önemli bir sağlık sorunudur. Cezaevleri gerek mahkum profili gerekse yaşam şartları sebebi ile toplumun fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklar yönünden daha kötü şartlara sahiptir. Toplu yaşam yerlerinden Cezaevlerinde Diyabetes Mellitus prevelansı bu çalışmada araştırılmıştır. Çalışma Ankara Sincan Cezaevleri Kampüsünde kalan dört cezaevindeki 4000 civarındaki mahkumdan 722 gönüllü üzerinde yapılmıştır. Her gönüllüye 8 saat açlığın ardından kan şekeri ölçüm çubuğu ile açlık kan şekeri bakılmış ve 10 soruluk küçük bir anket yapılmıştır. Açlık kan şekeri sınırda olan 17 mahkuma OGTT sonrası 2.saat kan şekeri bakılmıştır. Sonuçta 4 yeni Diyabetes Mellitus hastası teşhis edilmiştir. Cezaevi toplam diyabet prevalansı %3,4 olarak bulunmuştur, yeni teşhis edilen diyabet prevalansı %0,4 olarak bulunmuştur. Bu çalışma Türkiye'deki toplam mahkum sayısı olan 131.317 kişinin 525'i (% 0.4) henüz tanı almamış olmak üzere toplam 4990 (% 3,4) diyabet hastası olduğu tahmin edebileceğimizi göstermektedir. Bu çalışmaya göre incelediğimiz mahkum profili yaş ortalaması olan 33 ile TURDEP 1 in yapmış olduğu genel Türkiye 33 yaş ortalamasına göre diyabet prevalansı arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Araştırma Türkiye'de cezaevlerinde ilk kez yapıldığı için bazı kısıtlılıkları ile beraber toplu yaşanan yerlerde DM tanı tedavi koruyucu önlem ve eğitim açısından bundan sonraki araştırmalara bir basamak olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Correctional institutions have worse health conditions according to either people profile or life style. Diabetes Mellitus(DM) is an important health problem with growing prevalence. In this study we wanted to obtain the prevalence of DM in a Turkish correctional institution. This research included 722 volunteers among 4000 convicts of 4 correctional institutions in Ankara Sincan Correctional Institution Campus. We measured fasting capillary glucose level by glucometer after 8 hours fasting. Each volunteer filled in a questionnaire including 10 questions. We measured capillary glucose levels of 17 convicts 120 minutes after 75 gr oral glucose intake, whose fasting glucose levels were between 101-126mg/dl. We found 4 new DM patients. We found the total DM prevalence in correctional institutions as 3,8%. The rate of previously diagnosed patients was 3,4% and newly diagnosed DM was 0,4 %. When we adapt this prevalence results to 131,317 convicts of all correctional instutions of Turkey we might expect to find 525 (0,4%) undiagnosed DM patients from the total 4990 (3,4%) patients. Our population's mean age was 33 years. When we compare age-related DM prevalence with TURDEP 1 we found similar prevalence level. This study is the first study in correctional institutions. Despite its limitations due to challenges faced within the institutions, it is expected to be a key and basis for further studies.