Çocukluk çağında ve yetişkinlerde görülen atipik meningiomaların histopatolojik, immunohistokimyasal ve moleküler özelliklerinin yaş grubuna göre atipik meningioma gelişme oranına etkilerinin araştırılması
The effects of histopathological, immunohistochemical, and molecular features on the incidence of atypical meningioma according to age group in pediatric and adult patients
- Tez No: 949283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SAKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Amaç: Bu çalışma, Dünya Sağlık Örgütü'nün 2021 sınıflamasına göre tanı almış Grade 2 meningioma hastalarının klinik, histopatolojik ve moleküler özelliklerini analiz etmeyi ve pediatrik ve erişkin hasta grupları arasındaki benzerlik ve farklılıkları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Yöntem: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği'nde 2010–2024 yılları arasında cerrahi olarak tedavi edilmiş Grade 2 meningioma tanılı 51 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Moleküler analiz için NGS paneli ile 236 gen taranmış; elde edilen veriler klinik ve histopatolojik bulgularla ilişkilendirilmiştir. Bulgular: Ortalama yaş 44,7 yıl olup hastaların %52,9'u erkekti. En sık tümör yerleşimi kafa tabanıydı. Rezidü tümör %35,3 hastada, nüks ise %17,6 hastada tespit edildi. En sık görülen histolojik alt tip atipik morfoloji (%78,4) olup; ortalama Ki-67 indeksi %9,7 olarak belirlendi. Moleküler analizde hastaların %74,5'inde en az bir mutasyon saptanmış, en sık NF2 (%45,1), AKT1 (%13,7) ve NF1 (%9,8) mutasyonlarına rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to analyze the clinical, histopathological, and molecular characteristics of patients diagnosed with WHO Grade 2 meningiomas according to the 2021 classification and to compare findings between pediatric and adult patient groups. Methods: A total of 51 patients who underwent surgical treatment for Grade 2 meningiomas between 2010 and 2024 at Marmara University Faculty of Medicine were retrospectively reviewed. Molecular profiling was conducted using the Pan Solid Tumor NGS panel covering 236 genes. The obtained genomic data were correlated with clinicopathological parameters. Results: The mean age was 44.7 years, and 52.9% of patients were male. The skull base was the most common tumor location. Residual tumor was present in 35.3% and recurrence occurred in 17.6% of cases. The most frequent histological subtype was atypical meningioma (78.4%), and the mean Ki-67 index was 9.7%. Molecular alterations were identified in 74.5% of patients, with NF2 (45.1%), AKT1 (13.7%), and NF1 (9.8%) being the most common mutations.