Üç solvent içerikli dental adezivin farklı yapıdaki metakrilat bazlı kompozitler ile bağlanma dayanımlarının in vitro incelenmesi
Shear bond strength of three solvent-containing adhesive with different methacrylate based composite: An in vitro study
- Tez No: 949301
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK BÜLENT TOPBAŞI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Amaç: Aseton, etanol ve su içeren 3 solventli self etch adeziv ile aseton veya etanol/su içeren 2 farklı self-etch adezivin konvansiyonel ve bulk fill kompozitler kullanılarak immediyat ve termal siklus sonrası dentin yüzeyine makaslama bağlanım dayanımlılarının (SBS) karşılaştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: 200 adet çürüksüz molar dişin dentin yüzeyleri kullanılarak n=10 olmak üzere 20 farklı grup oluşturulmuştur. Self etch adeziv sistemler olarak (AIO)-Optibond All In One (Kerr, ABD), (TB)-Tetric N Bond Universal (IvoclarVivadent, Schaan, Liechtenstein), (BB)-Beautibond self etch (Shofu Inc., Kyoto, Japonya) kullanılmıştır. Geleneksel kompozit olarak; (XRV)-Herculite XRV (Kerr, ABD), (TNC)Tetric N-ceram (Ivoclar-Vivadent, Schaan, Liechtenstein), (BF)-Beautifil II (Shofu Inc., Kyoto, Japonya), bulk fill kompozit olarak; (SF2)-Sonic fill 2 (Kerr, ABD), (TNCB)-Tetric N-ceram Bulk (Ivoclar-Vivadent, Schaan, Liechtenstein), (BFB)-Beautifil-bulk (Shofu Inc., Kyoto, Japonya) tercih edilmiştir. Aynı marka adeziv ve kompozit ile hazırlanan gruplar kontrol gruplarını oluştururken, farklı marka adeziv ve kompozit ile hazırlanan gruplar deney gruplarını oluşturmuştur. Bağlanma değerleri immediyat ve temal siklus sonrası ölçülmüştür. Her gruptaki dişlerde 2 mm'lik kompozit bloklar oluşturulmuştur. Hazırlanan örneklerde immediyat gruplar 1 gün boyunca distile suda bekletildikten sonra, termal siklus grupları 10000 termal siklus uygulaması sonrasında, üniversal test cihazına yerleştirilmiş ve 0,5 mm/dk'lık hızla makaslama kuvveti uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the dentin shear bond strength (SBS) of 3 different solvent-containing (acetone,ethanol,water) self-etch adhesive with acetone-containing and ethanol/watercontaining adhesive as immediately and after thermal cycle(10000). Furthermore, conventional and bulk fill resin composites were used for the test of adhesives. Material & Method: 200 non-carious molar teeth divided in 20 different groups with ten specimens each. Optibond All In One (AIO) (Kerr, USA), Tetric N Bond Universal (TB) (IvoclarVivadent, Schaan, Liechtenstein), Beautibond self etch(BB) (Shofu Inc., Kyoto , Japan) were used as adhesive and 3 different brands of conventional and bulk fill resin composites were applied with adhesives. As a conventional composites; Herculite XRV (Kerr, USA), Tetric N-ceram (Ivoclar-Vivadent, Schaan, Liechtenstein), Beautifil II (Shofu Inc., Kyoto, Japan) and as a bulk fill composites; Sonic fill 2 (Kerr, USA), Tetric N -caram Bulk (Ivoclar-Vivadent, Schaan, Liechtenstein), Beautifil-bulk (Shofu Inc., Kyoto, Japan) were chosen. While resin composites which bonded with its own adhesive was creating the control group, the different brand adhesive and composite groups formed the experimental groups. The shear bond strength values of all groups were evaluated immediately and after thermal cycle. Two-milimeter blocks of A2 shade composites were placed over the cured adhesive. Thermal cycle groups and immediate testing groups were stored in distilled water for 1 day, and than they were placed in the universal testing machine and tested in shear to failure with a 0.5 mm / min. Mean shear bond strength (SBS) values were compared between 3 adhesives and 6 composites under 2 conditions; immediately and after thermal cycle(10000) using analysis of variance (ANOVA) and Tukey's HSD was used to compare multiple groups.