Alkolik karaciğer hastalıklarında hastalık şiddeti ile serum hepsidin ve demir metabolizması arasındaki muthemel ilişkinin incelenmesi
İnvestigation of the possible relationship between disease severity and serum hepcidin and iron metabolism in alcoholic liver diseases
- Tez No: 949300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Alkolün uzun süre ve yoğun kullanımı basit karaciğer yağlanması, karaciğer sirozu ve hepatoselüler kansere kadar gidebilen klinik tablolara neden olabilmektedir. Karaciğerden sentezlenen ve demir metabolizmasında önemli rol oynayan hepsidin proteininin düzeyi çeşitli karaciğer hastalıklarından etkilenmektedir. Bu çalışmada alkol kullanımına bağlı gelişen karaciğer hastalıklarının klinik şiddeti ile serum hepsidin ve demir metabolizmasındaki muhtemel ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel olan bu çalışmaya Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji polikliniğine 01.04.2024-01.04.2025 tarihleri arasında başvuran ve en az 4 hafta veya daha uzun süre yoğun alkol tüketimi olan erişkin hastalardahil edildi. Yoğun alkol tüketimi; erkeklerde ≥40 gr/gün, kadınlarda ise≥20 gr/gün etanol kullanımı veya kümülatif olarak erkeklerde haftalık toplam ≥280 gr, kadınlarda ≥140 gr etanol alımı olarak tanımlandı.Alkol ilişkili karaciğer hastalıkları klinik olarak, alkolik hepatosteatoz ve alkolik siroz olarak iki gruba ayrıldı. Ayrıca kontrol grubu için bilinnen karaciğer hastalığı ve alkol kullanımı olmayan erişkinler dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm bireylerin demografik, klinik, laboratuvar ve radyolojik verileri kayıt edildi. Bu parametreler gruplar arasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic and excessive alcohol consumption can lead to a spectrum of clinical conditions ranging from simple hepatic steatosis to liver cirrhosis and hepatocellular carcinoma. Hepcidin, a liver-derived peptide that plays a key role in iron metabolism, is affected by various liver diseases. This study aims to evaluate the potential relationship between the clinical severity of alcohol-related liver diseases and serum levels of hepcidin and iron metabolism parameters. Materials and Methods: This cross-sectional study included adult patients who presented to the Gastroenterology outpatient clinic of Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital between April 1, 2024, and April 1, 2025, with a history of heavy alcohol consumption for at least 4 weeks. Heavy alcohol consumption was defined as ≥40 g/day for men and ≥20 g/day for women, or a cumulative weekly ethanol intake of ≥280 g for men and ≥140 g for women. Alcohol-related liver diseases were clinically classified into two groups: alcoholic hepatosteatosis and alcoholic cirrhosis. A control group consisted of healthy adults with no known liver disease or alcohol consumption. Demographic, clinical, laboratory, and radiological data were recorded for all participants. These parameters were compared between groups. A p-value of