Trus eşliğinde MRG füzyon prostat biyopsi: Klinik deneyimimiz
Trus-guided MRI fusion prostate biopsy: Our clinical experience
  1. Tez No: 949314
  2. Yazar: HASAN DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT CAN PİŞKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında merkezimizde uygulanan MRG-TRUS füzyon prostat biyopsi, kognitif füzyon prostat biyopsi ve sistematik prostat biyopsi yöntemlerinin klinik anlamlı prostat kanseri (csPCA) tespit oranlarını ve tanısal doğruluğunu karşılaştırmak ve klinik etkinliğini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalına Şubat 2022-Aralık 2024 tarihleri arasında MRG-TRUS füzyon prostat biyopsisi yapılması için başvuran 210 hasta retrospektif olarak çalışmaya alınmıştır. Tüm hastalara biyopsi öncesinde biparametrik prostat manyetik rezonans görüntüleme (bpMRG) yapılmış olup PI-RADS v2.1 (Prostat Görüntüleme, Raporlama ve Veri Sistemi) kriterlerine göre değerlendirilmiştir. PI-RADS skoru 2 olan 94 hastaya sistematik biyopsi, PI-RADS skoru ≥3 olan hedef lezyonu bulunan 116 hastaya kognitif ve yazılım destekli MRG-TRUS füzyon biyopsi teknikleri kullanılmıştır. Tüm hastaların demografik verileri, PSA düzeyleri, PSA dansiteleri, prostat volümleri, sPSA/tPSA oranları, hedef lezyonların yerleşim yerleri, lezyon boyutları, patoloji sonuçları ve PI-RADS skorları karşılaştırılmıştır. Histopatolojik sonuçlar Uluslararası Ürolojik Patoloji Derneği (ISUP) derecelendirme sistemine göre sınıflandırılmıştır. Ek olarak, kognitif füzyon ve yazılım destekli füzyon biyopsi yapılan hasta grupları arasında csPCA yakalama oranları kendi içlerinde karşılaştırılmıştır. Bulgular: Toplam 210 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamızın genelinde malignite saptama oranı %36 olarak bulunmuştur. Hastaların yaş ortalaması 64,35±8.2'dir. %33,3 hastada Tip 2 DM mevcut iken %66,6 hastada tip 2 DM mevcut değildir. Biyopsi sonrası %3,3 hastada alt üriner sistem semptomları (AÜSS) gelişmiştir. Hedef lezyon saptanan hastalarda lezyonların %87,6'sı periferal zon yerleşimli, %12,4 hastada transizyonel zon yerleşimlidir. Yine hedef lezyonu olan hastalarda lezyonların %86,7'sı posterior yerleşimli, %13,3'ü anterior yerleşimlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis was to compare the detection rates and diagnostic accuracy of clinically significant prostate cancer (csPCa) among MRI-TRUS fusion prostate biopsy, cognitive fusion prostate biopsy, and systematic prostate biopsy methods used at our institution, and to evaluate their clinical efficacy. Materials and Methods: A total of 210 patients who underwent MRI-TRUS fusion prostate biopsy between February 2022 and December 2024 at the Radiology Department of Çukurova University Faculty of Medicine were retrospectively analyzed. All patients underwent biparametric prostate magnetic resonance imaging (bpMRI) prior to biopsy, and lesions were evaluated according to PI-RADS v2.1 (Prostate Imaging Reporting and Data System) criteria. Systematic biopsy was performed on 94 patients with PI-RADS score 2 lesions, while cognitive and software-based MRI-TRUS fusion biopsy techniques were applied to 116 patients with PI-RADS score ≥3 target lesions. Demographic data, PSA levels, PSA density, prostate volumes, sPSA/tPSA ratios, lesion locations and sizes, pathology outcomes, and PI-RADS scores were compared. Histopathological results were classified using the International Society of Urological Pathology (ISUP) grading system. Additionally, the csPCa detection rates within cognitive and software-based fusion biopsy groups were compared. Results: A total of 210 patients were included in the study. The overall malignancy detection rate was 36%. The mean age of patients was 64.35±8.2 years. Type 2 diabetes mellitus (DM) was present in 33.3% of patients. Post-biopsy lower urinary tract symptoms (LUTS) developed in 3.3% of cases. Of patients with target lesions, 87.6% were located in the peripheral zone, and 12.4% were located in the transitional zone. Lesions were posteriorly located in 86.7% and anteriorly in 13.3%.