Ortaokul beden eğitimi ve spor dersinde çeşitlilik desteği ile motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between variety-support and motivation levels in middle school physical education and sports course
  1. Tez No: 949316
  2. Yazar: GÜL ZEYNEP ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın temel amacı farklı okul türlerinde öğrenim gören ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersindeki çeşitlilik desteği ile motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Cinsiyet, sınıf düzeyi, okul türü, aile gelir durumu düzeyi, aile bireylerinin spor yapma durumu, beden eğitimi ve spor dersi dışında herhangi bir spor dalıyla uğraşma, beden eğitimi ve spor dersinde kullanılan araç gereç yeterliliği gibi değişkenlere açısından ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırma 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Trabzon ili Ortahisar ilçe merkezinde farklı okul türlerinde öğrenim gören ortaokul öğrencilerinden basit rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 1.170 ortaokul öğrencisi ile nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Beden Eğitimi Motivasyon Ölçeği ile Çeşitlilik Desteği Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, cinsiyet değişkenine göre çeşitlilik desteğinde anlamlı bir farklılık bulunmazken, içsel ve dışsal motivasyon ve motivasyonsuzluk düzeyinde anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Sınıf düzeyi değişkenine göre, çeşitlilik desteği, içsel motivasyon, dışsal motivasyon ve motivasyonsuzluk düzeylerinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Okul türü değişkeninde, çeşitlilik desteği ve içsel motivasyon düzeylerinde anlamlı farklılıklar tespit edilirken; dışsal motivasyon ve motivasyonsuzluk düzeylerinde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Gelir düzeyi değişkenine göre, çeşitlilik desteği ve dışsal motivasyon düzeyleri anlamlı farklılık bulunmuş; içsel motivasyon ve motivasyonsuzluk düzeylerinde ise anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Aile bireyleri spor yapan öğrencilerin çeşitlilik desteği, içsel motivasyon ve dışsal motivasyon puanlarının daha yüksek olduğu, motivasyonsuzluk puanlarının ise daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ders dışında spor yapan öğrencilerin, çeşitlilik desteği, içsel ve dışsal motivasyon ve motivasyonsuzluk düzeylerinde anlamlı farklılık bulunmuştur. Araç gereçleri yeterli bulan öğrencilerin, çeşitlilik desteği, içsel motivasyon ve dışsal motivasyon motivasyonsuzluk düzeylerinde anlamlı farklılık saptanmıştır. Son olarak, çeşitlilik desteği ile beden eğitimi motivasyonu arasındaki ilişkide, çeşitlilik desteği ile içsel ve dışsal motivasyon arasında pozitif yönde, orta düzeyde anlamlı ilişkiler; çeşitlilik desteği ile motivasyonsuzluk arasında ise negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu bilgiler ışığında, beden eğitimi ve spor derslerinde çeşitliliğin daha fazla desteklenmesi ve öğrencilerin motivasyonlarını artırmaya yönelik daha fazla etkinlik sunulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between variety-support in physical education and sports lessons and motivation levels of secondary school students studying in different school types. It was aimed to evaluate the relationship in terms of variables such as gender, grade level, school type, family income level, family members' sporting status, dealing with any sport branch other than physical education and sports class, and adequacy of equipment used in physical education and sports class. The research was carried out with the relational survey model, which is one of the quantitative research methods, with 1.170 secondary school students selected by simple random sampling method from secondary school students studying in different school types in Ortahisar district center of Trabzon province in the 2023-2024 academic year. Personal information form, Physical Education Motivation Scale and Variety-Support Scale were used as data collection tools. The results of the study showed that there was no significant difference in variety-support according to gender variable, while significant differences were found in intrinsic and extrinsic motivation and amotivation levels. According to the grade level variable, significant differences were found in the levels of variety-support, intrinsic motivation, extrinsic motivation and amotivation. While significant differences were found in the levels of variety-support and intrinsic motivation, no significant difference was found in the levels of extrinsic motivation and amotivation. According to the income level variable, significant differences were found in variety-support and extrinsic motivation levels; no significant difference was found in intrinsic motivation and amotivation levels. It was concluded that the variety-support, intrinsic motivation and extrinsic motivation scores of the students whose family members practiced sports were higher, while their amotivation scores were lower. A significant difference was found in the levels of variety-support, intrinsic and extrinsic motivation and amotivation of students who practiced sports outside of class. A significant difference was found in the levels of variety-support, intrinsic motivation and extrinsic motivation amotivation of the students who found the equipment sufficient. Finally, in the relationship between variety-support and physical education motivation, a positive, moderately significant relationship was found between variety-support and intrinsic and extrinsic motivation, and a negative, significant relationship was found between variety-support and amotivation. In the light of this information, it is recommended to support more variety in physical education and sports lessons and to offer more activities to increase students' motivation.