Van gölü havzasında fascioliasis üzerine yapılmış çalışmaların sistematik incelemesi
A systematic review of studies on fascioliasis in the Van lake basin
- Tez No: 949331
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDAR DEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Nursing, Parasitology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, Van ve çevresinde fascioliasis ile ilgili yapılan tüm bilimsel çalışmaları irdelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma kapsamında ulusal/ uluslararası tam metin ulaşılabilen tüm çalışmalar sistematik olarak derlenmiştir. Çalışma tasarımı PRIZMA kontrol listesi kullanılarak düzenlenmiştir. Literatür taramalarında tüm veri tabanlarından toplam 127 çalışmaya ulaşılmıştır. Dahil edilme/ edilmeme ölçütlerini sağlayan 17 çalışma inceleme kapsamına alınmıştır. Tüm çalışmaların incelenmesi sonucunda fascioliasis'in bölgenin yer şekilleri ve iklimi, bölge insanının fascioliasis hakkında yeterince bilgi sahibi olmaması, çalışmalarda uygulanan metodolojik yöntemlerin farklılığı ve dolayısıyla sonuçlar arasındaki farklılıklar, bölgedeki imkanların yanlış değerlendirilmesi ya da imkanların yetersizliği, hijyen kurallarına yeterince uyulmaması gibi bir dizi problemin var olduğu tespit edilmiştir. Çalışmaların sonuçlarına bakıldığında; hem hayvan sağlığı, hem de insan sağlığı bakımından önemli bir risk oluşturan fascioliasis'in nedenlerinin tespiti ve alınacak önlemlerle ilgili kapsamlı bir çalışmanın yapılması ve bu çalışma sonuçlarına göre gerekli eğitim, yönlendirme, bilinçlendirme çalışmalarının yapılmasının gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to review all scientific studies related to fascioliasis in Van and its surroundings. All national/international full-text studies that were accessible were systematically compiled within the scope of the study. The study design was organised using the PRIZMA checklist. A total of 127 studies were identified from all databases during the literature review. Seventeen studies that met the inclusion/exclusion criteria were included in the review. As a result of reviewing all studies, it was determined that there are a number of problems, including the region's topography and climate, the local population's lack of sufficient knowledge about fascioliasis, differences in the methodological approaches applied in the studies and consequently differences in the results, misinterpretation or inadequacy of resources in the region, and insufficient adherence to hygiene rules. Based on the results of the studies, it was emphasised that a comprehensive study should be conducted to identify the causes of fascioliasis, which poses a significant risk to both animal and human health, and to determine the necessary measures to be taken. It was also emphasised that the necessary education, guidance, and awareness-raising activities should be carried out based on the results of this study.