Trends in Greek-Turkish relations at the turn of the 20 th century: Prospects for economic cooperation
Türk-Yunan ilişkileri yirminci yüzyılın sonunda: ekonomik işbirliğinin olanakları
  1. Tez No: 94935
  2. Yazar: MARİO VERVERİDOU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Dünya tarihinin defterinde Yunanistan ve Türkiye iki ulaşmaz düşman olarak yer almıştır. Her iki ülke de NATO'nun müttefikleri olduktan sonra bile, bu düşmanlık bu ülkelerin ikili ilişkilerinde tam bir“ soğuk savaş”ortamı yaratmıştır. Buna rağmen, son 10 yıldır iki ülkenin ilişkilerinde ortaya çıkan ve giderek güç kazanan bir olumlu gelişme gözlenmektedir : ekonomik ilişkiler ve bu ilişkilerin gelişip güçlenerek öne çıkardığı yumuşama havası. Olumsuz politik koşullara rağmen, iki ülkenin işadamları gelecek için de umut veren bir ticaret köprüsü kurmayı başarmışlardır. Böylece, işadamları Türkiye ve Yunanistan'ın pek çok alanda ortak çıkarları olduğunu ve bu çıkarlar doğrultusunda iki ülkenin ekonomik işbirliğinin mümkün olduğunu göstermişlerdir. Nitekim, bugün Türk- Yunan yakınlaşması çerçevesinde ekonomik işbirliği olanakları da önemli ve somut projelerle geliştirilmektedir. Bu tez Türk- Yunan ekonomik ilişkilerinin ulaştığı bu son aşamayı değerlendirmekte; bu aşamada ortaya çıkan engellerin ve sorunların yam sıra fırsatları ve olanakları araştırmaktadır. Bu araştırmanın ortaya çıkardığı sonuç şudur : iki ülkenin ceoğrafi konumlan ve ticaret potansiyelleri sürüp gelen tarihsel düşmanlığın ötesinde pek çok olumlu işbirliği olanaklarına ve iki ülkenin de çıkarlarını büyütecek ticari ortaklıklara zemin oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Greece and Turkey have been recorded in History as implacable enemies. This enmity deemed their relations in a virtual state of cold war, despite their military alliance in the NATO framework. Nevertheless, during the last 10 years the bilateral relations gained another, more positive side : that of trade relations. Despite the negative developments politically, the business communities of the two countries managed to establish trade relations and to create channels of economic contact and communication. The initial aim was to show to everyone that Greece and Turkey could cooperate. Today, within the framework of the Greek-Turkish rapprochement, this trade relation is evolving in a significant cooperation in all economic areas and in concrete projects of joint business action. This Master's thesis examines the economic relations of Greece and Turkey, outside and inside the framework of the“ Greek- Turkish Dialogue Process.”It also detects the basic orientations of the policies and the economies of the two countries, as well as the obstacles and the prospects of the economic cooperation. It is concluded that Greece and Turkey except, potential enemies, can also be excellent potential partners.