İtalya'daki Campi Flegrei Kalderası'nın ve çevresinin volkan jeomorfolojisi
Volcanic geomorphology of Campi Flegrei Caldera and its surroundings in Italy
  1. Tez No: 949361
  2. Yazar: YİĞİT ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Campi Flegrei Kalderası (CFK), İtalya'nın Napoli şehrinin batı kesiminde yer almaktadır. CFK, günümüzden yaklaşık olarak 39 ka önce gerçekleşen Campania İgnimbiriti patlaması sırasında oluşmaya başlamış olup günümüzde hala oluşumunu sürdüren bir volkanik komplekstir. CFK, tarihi boyunca birçok volkanik patlamaya ev sahipliği yapmış olup, bu patlamalar sonucunda kaldera kraterinde çeşitli volkanik birimler birikmiştir. Bu çalışma sırasında CFK'nın jeomorfolojisini oluşturan volkanik birimlerin morfometrik analizleri bölgede gerçekleşmiş olan patlamaların dinamikleri ve depozitlerinin analizleri ile bütüncül bir yaklaşım ile gerçekleştirilmiştir. Bu analizler sonucunda elde edilen veriler bölgede etkili olan endojenik, eksojenik ve antropojenik faktörler ile birlikte incelenip kalderanın gelişimi ve güncel süreçleri değerlendirilmiştir. Gerçekleştirilen morfometrik analizlere göre kalderada gerçekleşen patlamaların daha yüksek oranda magma çıkışının gerçekleştiği, dolayısıyla daha yüksek enerjili patlamalar oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında kalderanın güncel volkanik durumu multiparametrik volkan izleme sistemine ait verilere dayandırılarak değerlendirilmiş olup bu değerlendirmeler sonucunda volkanın günümüzdeki aktivitesinin bölgede dönem dönem gerçekleşen bradisismik krizin tekrarlandığı, yakın dönem için herhangi bir patlamaya işaret etmediği ancak bölgede dönem dönem gerçekleşen volkanotektonik depremlerle uzun dönem için bir patlamaya işaret edebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Campi Flegrei caldera (CFc), situated in the western part of Naples, Italy, is a volcanic complex that began forming around 39 ka BP during the Campanian Ignimbrite eruption and it continues to evolve to this day. Throughout its history, CFc has held several volcanic eruptions, resulting in the formation of various volcanic edifices within the caldera. This study adopts a comprehensive approach by combining morphometric analyses of the volcanic units that shape the geomorphology of the CFc with the examination of eruption dynamics and depositional characteristics. The data obtained from these analyses have been evaluated within the context of endogenic, exogenic and anthropogenic factors that influence the area, providing insights into the caldera's development and current processes. The findings of the morphometric analyses indicate that the past eruptions of the caldera had higher magma outputs, indicating more energetic eruptions. Moreover, the current state of the volcano has been assessed by utilizing the data that has been derived through the multiparametric monitoring system. Based on these analyses, results show that although the current activity is characterized by the bradyseismic crisis, there is no indication of an imminent eruption. However, the presence of volcano-tectonic earthquakes which occur from time to time may point to the potential for a future eruption for a long-term period.