Bağlanma stilleri ve duygu regülasyonunun yetişkinlik çağında alkol ve madde kullanımıyla ilişkisi
The relationship between attachment styles and emotion regulation and alcohol and substance use in adulthood
  1. Tez No: 949360
  2. Yazar: BEYZA AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ONUR NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Alkol ve madde kullanım bozukluğu, son yıllarda giderek daha yaygın bir toplumsal sorun haline gelmektedir. Bağımlılık, karmaşık ve çok boyutlu bir olgu olup, alkol ve madde kullanımı bozukluğu da çeşitli faktörlerden etkilenebilen bir durumdur. Bu çalışma, bağlanma stilleri ve duygu düzenleme becerilerinin yetişkinlik çağındaki alkol ve madde kullanım bozukluklarıyla ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın verileri NP İstanbul Beyin Hastanesinde yatarak tedavi gören 60 hasta ve 60 sağlıklı bireyden elde edilmiştir. Verileri toplamak amacıyla Bağımlılık Profil İndeksi (BAPİ), Duygu Düzenleme Ölçeği (DDÖ) ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri -2 (YİYE-II) uygulanmıştır. Araştırma bulguları, kaygılı ve kaçıgan bağlanma stillerine sahip bireylerin, sağlıklı bireylere kıyasla alkol ve madde kullanım bozukluğu geliştirme olasılığının daha fazla olduğunu ortaya koymuştur. Bağlanma stili kaygılı olan bireylerin duygu düzenleme becerilerindeki eksiklikler, onları stresle başa çıkmak için zararlı başa çıkma yöntemlerine yönlendirebilmektedir. Benzer şekilde, kaçıngan bağlanma stiline sahip bireylerin, duygusal mesafe arayışı ve bağımsızlık eğilimleri nedeniyle madde kullanımına daha yatkın oldukları gözlemlenmiştir. Duygu düzenleme becerilerinin ise, bağımlılıkla mücadelede önemli bir rol oynadığı, bağımlı bireylerin duygusal durumlarını bastırma eğiliminde oldukları tespit edilmiştir. Bu çalışma, bağımlılık tedavisinde duygu düzenleme becerilerinin güçlendirilmesinin önemine dikkat çekmekte ve bağlanma stillerinin farkındalığının artırılmasının gerekliliğini vurgulamaktadır. Çalışma, alkol ve madde kullanımı bozukluklarının tedavisinde yeni yaklaşımların geliştirilmesine ışık tutmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Substance use disorder has increasingly become a widespread social issue in recent years. Addiction is a complex and multidimensional phenomenon, and substance use disorder can be influenced by multiple factors. This study aims to examine the relationship between attachment styles, emotion regulation skills, and substance use disorders in adulthood. The research data were collected from 60 inpatients receiving treatment at NP Istanbul Brain Hospital and 60 healthy individuals. To gather data, the Addiction Profile Index (API), the Emotion Regulation Scale (ERS) and the Experiences in Close Relationships Inventory-II (ECR-II) were administered. The findings of the study indicate that individuals with anxious and avoidant attachment styles have a higher likelihood of developing substance use disorders compared to healthy individuals. It was observed that individuals with an anxious attachment style tend to have deficiencies in emotion regulation skills, leading them to adopt harmful coping mechanisms, such as substance use, to manage stress. Similarly, individuals with an avoidant attachment style appear to be more prone to substance use due to their tendency to seek emotional distance and independence. Additionally, emotion regulation skills play a significant role in addiction, as dependent individuals are more likely to suppress their emotions rather than process them effectively. This study highlights the importance of enhancing emotion regulation skills in addiction treatment and emphasizes the necessity of increasing awareness of attachment patterns. It aims to contribute to the development of new approaches to treating substance use disorders.