18 Mart 1915 Çanakkale Boğaz Muharebesi
The Battle of Dardanelles, March 18, 1915
- Tez No: 949370
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Askeri Tarih Araştırmaları Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 437
Özet
18 Mart 1915, Çanakkale Cephesi'nin seyrini ve savaşın kaderini belirleyen en kritik günlerden biri olarak tarihe geçmiştir. Bu tarih, Türk askerî literatüründe müstesna bir yer edinirken, aynı zamanda İngiliz, Fransız, Alman ve Türk tarafları açısından askerî ve stratejik anlamda büyük bir öneme sahiptir. Muharebe, yalnızca dönemin askerî teknolojisi ve stratejileriyle değil, aynı zamanda tarafların komuta kademelerinin karar süreçleriyle de şekillenmiştir. Bu çalışma, 18 Mart 1915'e etki eden tüm faktörleri, muharebe öncesi hazırlıkları, tarafların teknik kapasitelerini ve stratejik yaklaşımlarını değerlendirerek bu tarihi günü yeniden ele almayı amaçlamaktadır. Türk, İngiliz, Alman ve Fransız taraflarına ait kaynaklar, harp cerideleri ve askerî raporlar incelenmiş; Genelkurmay Askerî Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı Arşivi (ATASE), Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri, Milli Kütüphane, Türk Kızılayı Arşivi gibi ulusal kaynaklar ile Imperial War Museum, National Archives ve Australian War Memorial gibi uluslararası arşivler taranmıştır. Ayrıca döneme ait süreli yayınlar ve basın organları analiz edilmiştir. Çalışma, 18 Mart 1915 gününün askerî ve stratejik yönlerini yeniden değerlendirerek literatüre özgün katkılar sağlamayı ve yeni araştırmalar için temel teşkil etmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
March 18, 1915, stands out as one of the most critical days in determining the course of the Gallipoli Front and the fate of the war. This date holds an exceptional place in Turkish military literature while also bearing significant military and strategic importance for the British, French, German, and Turkish sides. The battle was shaped not only by the military technology and strategies of the time but also by the decision-making processes of the command levels on all sides. This study aims to reconstruct this historic day by evaluating all factors influencing March 18, 1915, including pre-battle preparations, the technical capacities of the belligerents, and their strategic approaches. Primary sources, war diaries, and military reports from Turkish, British, German, and French perspectives have been analyzed. Archives such as the General Staff Military History and Strategic Studies Directorate (ATASE), the Turkish Presidential State Archives, the National Library of Turkey, and the Turkish Red Crescent Archive have been utilized alongside international archives, including the Imperial War Museum, the National Archives, and the Australian War Memorial. Additionally, periodicals and press outlets from the era have been thoroughly examined. This study seeks to reassess the military and strategic aspects of March 18, 1915, providing unique contributions to the literature and serving as a foundation for future research.