Tavşandaki lümenli organların desellülerize matrikslerinin histolojik incelenmesi
Histological examination of decellularized matrices of lumen organs in the rabbit
  1. Tez No: 949385
  2. Yazar: ABDULLAH ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEJAT ÜNLÜKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Tıp) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında, doku mühendisliği ve rejeneratif tıp alanında giderek artan önemiyle dikkat çeken desellülerize submukozal matrikslerin, lümenli organlardan elde edilerek histolojik ve yapısal açıdan karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada New Zealand cinsi erkek tavşanlardan alınan 7 farklı lümenli organ (üreter, mesane, abdominal aort, ince bağırsak, özofagus, appendiks ve safra kesesi) kullanılmıştır. Bu organlara desellülerizasyon işlemi uygulanmış ve ardından submukozal matriksleri izole edilmiştir. Desellülerize dokuların histolojik değerlendirmesi için Hematoksilen-Eozin (HE), sirius red, trikrom ve DAPI boyama yöntemleri kullanılmış; ayrıca doku iskeletlerinin ultrastrüktürel değerlendirilmesi taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile yapılmıştır. Desellülerizasyon işlemi sonucunda organlara ait hücresel bileşenlerin büyük oranda uzaklaştırıldığı, buna karşın ekstrasellüler matriksin (ECM) temel yapısal öğelerinin (kollajen, elastik lifler, bazal lamina vb.) büyük ölçüde korunduğu gözlemlenmiştir. Her bir organın işlem sonrasında gösterdiği doku bütünlüğü, hücresel kalıntı miktarı, kollajen dağılımı ve gözeneklilik gibi özellikler arasında belirgin farklılıklar olduğu saptanmıştır. Bazı dokularda desellülerizasyonun tam olmadığı bölgeler dikkat çekmiş, bu durum ilgili protokolün dokuya özel olarak optimize edilmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Bu tez çalışmasından elde edilen bulgular, farklı submukozal dokuların hangi lümenli organların yerine geçebileceği konusunda karşılaştırmalı bir temel sunmaktadır. Ayrıca desellülerize matrikslerin ilerideki doku mühendisliği uygulamalarında scaffold (doku iskelesi) olarak kullanımına yönelik önemli bilgiler sağlamaktadır. Böylece hem bilimsel anlamda özgün bir katkı sunulmuş hem de rekonstrüktif cerrahi, transplantasyon ve biyomühendislik alanlarında klinik uygulamalara öncülük edecek yeni yolların açılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate and compare the histological and structural properties of decellularized submucosal matrices derived from various luminal organs, which hold increasing importance in the fields of tissue engineering and regenerative medicine. 7 distinct luminal organs (ureter, bladder, abdominal aorta, small intestine, esophagus, appendix, and gallbladder) were harvested from male New Zealand rabbits. These tissues underwent decellularization processes to isolate their submucosal matrices. The obtained matrices were evaluated through histological staining techniques including Hematoxylin-Eosin (HE), sirius red, trichrome, and DAPI. Additionally, ultrastructural properties were assessed using scanning electron microscopy (SEM). The decellularization procedures effectively removed most cellular components while preserving critical elements of the extracellular matrix (ECM), such as collagen fibers, elastic structures, and basal lamina. However, post-treatment evaluations revealed varying degrees of matrix preservation, cellular residue clearance, collagen distribution, and porosity among different organs. In some tissues, incomplete decellularization was observed, highlighting the necessity for tissue-specific optimization of protocols to ensure full cellular removal while maintaining matrix integrity. Findings from this study provide a comparative foundation to identify which submucosal tissues may be more suitable as scaffolds for specific luminal organ replacements. Furthermore, the structural and histological data obtained support the potential use of these decellularized matrices in future applications of tissue engineering. The results also emphasize their feasibility as an alternative to commercially available xenogeneic grafts currently used in surgical procedures. This research contributes not only to the academic understanding of biomaterial preparation but also presents possible clinical pathways for reconstructive surgery and organ repair through bioengineered scaffold technologies