Duygusal zekanın örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde işyeri yalnızlığının aracı rolü
The mediating role of workplace loneliness in the effect of emotional intelligence on organizational commitment
  1. Tez No: 949384
  2. Yazar: İREM ÇİNAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TUYSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada, duygusal zekanın örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi ve bu ilişkide işyeri yalnızlığının aracı rolü incelenmektedir. Örgütsel bağlılık, kişilerin çalıştıkları örgütlere yönelik duygusal, bilişsel ve davranışsal bağlılıklarını ifade ederken; duygusal zeka, kişilerin kendilerinin ve diğer kişilerin duygularını algılayabilme, anlamlandırabilme ve bu duyguları yönetebilme becerisi olarak ifade edilmektedir. İşyeri yalnızlığı ise kişinin çalışma ortamında yalnız ve sosyal olarak dışlanmış hissetme durumu olarak ele alınmaktadır. Araştırmanın örneklemini çeşitli sektörlerde görev alan, 20 yaş ve üzerindeki beyaz yakalı çalışan 417 kişi oluşturmaktadır. Araştırma verileri çevrimiçi anket yoluyla toplanmış; ankette Schutte Duygusal Zeka Ölçeği (SDZT-33), Örgütsel Bağlılık Ölçeği (ÖBÖ) ve İş Yaşamında Yalnızlık Ölçeği (İYYÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk normallik testleri, KMO ve Bartlett Küresellik Testi, korelasyon ve regresyon analizleri Bağımsız Örneklemler T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), basit doğrusal regresyon analizleri, geçerlik güvenirlik analizleri, tanımlayıcı istatistikler ve Process Makro ile aracı etki analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda duygusal zekanın örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde işyeri yalnızlığının aracı rolü olduğu bulunmuştur. Başka bir deyişle, duygusal zeka düzeyi yüksek bireyler daha az işyeri yalnızlığı hissederek, çalıştıkları örgüte karşı daha fazla örgütsel bağlılık göstermektedir. Araştırma bulgularının duygusal zeka, örgütsel bağlılık ve işyeri yalnızlığı arasındaki ilişkileri ortaya koyarak literatüre katkı sağlaması ve örgütlere psikoloji temelli stratejik öneriler geliştirilmesinde yol gösterici nitelikte olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of emotional intelligence on organizational commitment and the mediating role of workplace loneliness in this relationship. While organiational commitment refers to individuals' emotional, cognitive, and behavioral attachment to the organizations they work for, emotional intelligence is defined as the ability to perceive, understand, and manage one's own emotions and those of others. Workplace loneliness is considered as the state in which individuals feel socially excluded and alone in the work environment. The sample consists of 417 white-collar employees aged 20 and above, working in various sectors. Data were collected through an online survey using the Schutte Emotional Intelligence Scale (SEIS-33), the Organizational Commitment Scale (OCS), and the Workplace Loneliness Scale (WLS). For data analysis, Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk normality tests, the KMO and Bartlett's Test of Sphericity, correlation and regression analyses, Independent Samples T-Test, One-Way ANOVA, simple linear regression, validity and reliability analyses, descriptive statistics, and mediation analysis using the Process Macro were conducted. The findings revealed that workplace loneliness plays a mediating role in the effect of emotional intelligence on organizational commitment. In other words, individuals with higher levels of emotional intelligence tend to experience lower workplace loneliness, which in turn leads to higher levels of organizational commitment. These results are expected to contribute to the literature by clarifying the relationships among emotional intelligence, organizational commitment, and workplace loneliness, and to provide psychology-based strategic recommendations to guide organizations.