Yüzme antrenörlerinin yetişkin ve çocuk grubuna yüzme öğretirken karşılaştığı sorunlar (Çanakkale ili örneği)
The problems faced by swimming coaches when teaching swimming to adult and child groups
- Tez No: 949386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER ALİ ULUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı Çanakkale ilinde aktif olarak görev yapan yüzme antrenörlerinin, çocuk ve yetişkin gruplarına yüzme öğretimi sürecinde karşılaştıkları sorunları ve bu sorunlara yönelik geliştirdikleri çözüm stratejilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, nitel araştırma desenlerinden biri olan yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmış; toplam 15 yüzme antrenörü ile birebir görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, çocuklara yüzme öğretiminde en sık karşılaşılan sorunlar arasında su korkusu, güven eksikliği, dikkat eksikliği ve fiziksel çevre yetersizlikleri öne çıkmaktadır. Antrenörler, bu sorunların üstesinden gelmek amacıyla güven ilişkisi kurma, oyun temelli yaklaşımlar ve etkin iletişim teknikleri uyguladıklarını ifade etmişlerdir. Yetişkin gruplarda ise en yaygın güçlükler arasında suya karşı duyulan korku ve önyargılar, motivasyon eksikliği, fiziksel yeterlilik sorunları ve tesis yetersizlikleri yer almaktadır. Antrenörler, bu zorlukları yönetebilmek için bireysel yaklaşım, motivasyon artırıcı teknikler ve psikolojik destek odaklı stratejiler geliştirmektedir. Araştırma sonucunda, yüzme antrenörlerinin yalnızca teknik bilgiye değil; pedagojik yeterliliklere, etkili iletişim becerilerine ve psikolojik destek sağlayabilme yetisine de sahip olmalarının önemli olduğu vurgulanmıştır. Elde edilen veriler, yüzme antrenörlüğü eğitim programlarının geliştirilmesine katkı sağlayabilecek nitelikte olup, uygulayıcılara ve akademik çevrelere yol gösterici öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research This study aims to identify the problems encountered by swimming coaches in Çanakkale province while teaching swimming to children and adult groups, as well as to examine the strategies they develop to overcome these challenges. A qualitative research method was employed, utilizing semi-structured interviews conducted with a total of 15 active swimming coaches. The findings revealed that the most common difficulties in teaching children include fear of water, lack of self-confidence, attention deficits, and environmental limitations. Coaches reported addressing these issues through building trust, game-based teaching methods, and effective communication techniques. In adult groups, prevalent challenges were identified as fear or prejudice against swimming, low motivation, physical limitations, and inadequate facilities. Coaches employed individualized approaches, motivational techniques, and psychological support strategies to manage these difficulties. The study concludes that swimming coaches must possess not only technical knowledge but also pedagogical competence, strong communication skills, and the ability to provide psychological support. The findings provide valuable insights for improving swimming coach training programs and serve as a guide for practitioners and academics in the field.