Değişen sınırlar arasında Vidin kalesi: Organizasyon, yapılanma ve askerî stratejiler (1700-1736)
Vidin fortress between changing borders: Organization, structure and military strategies (1700-1736)
  1. Tez No: 949405
  2. Yazar: ANIL ÜZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Tuna Nehri'nin sağ kıyısında bulunan Vidin, bugün Bulgaristan sınırları içerisindedir. Stratejik konumundan dolayı sürekli el değiştiren şehir, 1396 yılında Osmanlı idaresine girmiştir. Osmanlı idari yapısı içerisinde bir sancak haline getirilmiş ve bir serhat şehri olmuştur. Osmanlı Devleti'nin Balkanlar'da genişlemesiyle birlikte sınırın içerisinde kalmıştır. XVIII. yüzyıldaki gelişmeler ile bu durum değişmiştir. 1699 Karlofça Antlaşması'ndan sonra yaşanan toprak kayıpları Vidin'in stratejik önemini yeniden ön plana çıkarmıştır. 1718 Pasarofça Antlaşması ile Vidin bir serhat şehri haline gelmiştir. Vidin Kalesi ihtiyaçlar doğrultusunda yeni bir kale inşa eder gibi büyük bir gayretle büyütülmüştür. Askerî zümre mensuplarının sayısının artması ile şehrin askerî yönü ön plana çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı, Karlofça antlaşması sonrası yaşanan gelişmeler ile Pasarofça Antlaşması sonrası bir serhat şehrine dönüşen Vidin'de askerî yapılanma, stratejik ve organizasyon politikalarını incelemektir.
Özet (Çeviri)
Located on the right bank of the Danube River, Vidin is presently within the borders of Bulgaria. Owing to its strategic location, the city frequently changed hands and came under Ottoman rule in 1396. It was incorporated into the Ottoman administrative system as a sanjak and functioned as a frontier city (serhad şehri). With the expansion of the Ottoman Empire in the Balkans, Vidin remained within the interior borders of the empire. However, this situation changed due to developments in the 18th century. Following the Treaty of Karlowitz in 1699 and the resulting territorial losses, Vidin's strategic significance was once again brought to the forefront. The Treaty of Passarowitz in 1718 reestablished Vidin as a frontier city. In response to new needs, Vidin Fortress was expanded with significant effort, akin to the construction of an entirely new fortification. The increase in the number of military personnel further accentuated the military character of the city. The aim of this study is to examine the military structuring, strategic significance, and organizational policies of Vidin as it transformed into a frontier city following the Treaty of Passarowitz, in the context of developments that took place after the Treaty of Karlowitz.