Endometriozisli anneler ve kızlarında Galectin-3 seviyelerinin hastalık gelişiminde biyobelirteç olarak değerlendirilmesi
Assessment of Galectin-3 levels as a biomarker for disease development in mothers with endometriosis and their daughters
- Tez No: 949408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL BESTEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, endometriozisli anneler ile biyolojik kızlarında serum Galectin-3 düzeylerini karşılaştırarak, Galectin-3'ün endometriozis gelişiminde biyobelirteç olarak potansiyel rolünü değerlendirmektir. Ayrıca Galectin-3 düzeylerinin genetik yatkınlık ve hastalık progresyonu ile ilişkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, endometriozis tanısı almış kadınlar, bu kadınların sağlıklı biyolojik kızları ve sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Katılımcıların demografik ve klinik verileri kaydedilmiş, serum Galectin-3 düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçülmüştür. Gruplar arası karşılaştırmalarda uygun parametrik ve nonparametrik testler, korelasyon ve çoklu regresyon analizleri, ROC eğrisi ve kovaryans analizi (ANCOVA) kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). ROC analizinde Galectin-3'ün ayırt ediciliği zayıf bulunmuş, optimum cut-off değeri 8,57 ng/ml, duyarlılık %76,2 ve özgüllük %60 olarak saptanmıştır. Galectin-3 ile vücut kitle indeksi arasında anlamlı negatif korelasyon izlenmiş, çoklu regresyon analizinde VKİ'nin bağımsız negatif etkisi doğrulanmıştır. Anneler ve kızları arasında Galectin-3 düzeyleri arasında anlamlı korelasyon saptanmamıştır. Sonuç: Çalışmamızda Galectin-3 düzeylerinin endometriozis tanısında tek başına yüksek ayırt edicilik sunmadığı, ancak genetik yatkınlık ve metabolik faktörlerden etkilenebileceği gösterilmiştir. Galectin-3'ün klinik uygulamada yardımcı bir biyobelirteç olabilmesi için daha geniş örneklemli, çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare serum Galectin-3 levels between women with endometriosis and their biological daughters, and to evaluate the potential role of Galectin-3 as a biomarker in the development of endometriosis. In addition, the relationship between Galectin-3 levels, genetic predisposition, and disease progression was investigated. Materials and Methods: The study included women diagnosed with endometriosis, their healthy biological daughters, and a healthy control group. Demographic and clinical data of the participants were recorded, and serum Galectin-3 levels were measured using the ELISA method. Appropriate parametric and non-parametric tests, correlation and multiple regression analyses, ROC curve, and analysis of covariance (ANCOVA) were used for comparisons between groups. A p-value 0.05). In ROC analysis, the discriminative power of Galectin-3 was found to be low, with an optimum cut-off value of 8.57 ng/ml, sensitivity of 76.2%, and specificity of 60%. A significant negative correlation was observed between Galectin-3 and body mass index, and the independent negative effect of BMI was confirmed by multiple regression analysis. No significant correlation was found between Galectin-3 levels of mothers and their daughters. Conclusion: Our study demonstrated that Galectin-3 levels do not provide high discriminatory power for the diagnosis of endometriosis when used alone; however, Galectin-3 may be affected by genetic predisposition and metabolic factors. Larger, multicenter studies are needed to clarify the utility of Galectin-3 as an auxiliary biomarker in clinical practice.