İdiyopatik parmak ucu yürümesi olan çocuklarda gastroknemius kas yapısının elastografi ile değerlendirilmesi
Elastographic assessment of gastrocnemius muscle structure in children with idiopathic toe walking
  1. Tez No: 949409
  2. Yazar: SUDE TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR AKPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Parmak ucu yürümeye neden olan veya bu yürüyüş paterni ile ilişkili herhangi bir tıbbi neden bulunamaması durumunda idiyopatik parmak ucu yürüme (İPY) tanısı koyulur. Literatürde, İPY'li çocuklarda gastroknemius (GK) aşil kompleksinin mimarisinde ve kas biyopsilerinde normal yürüyen çocuklara kıyasla çeşitli farklılıklar tanımlanmıştır ancak bu değişikliklerin radyolojik yöntemlerle değerlendirilmesine yönelik veriler sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, İPY'li çocukların ve normal yürüyen akranlarının GK kası ve aşil tendonunu Shear-Wave Elastografi (SWE) ile değerlendirerek karşılaştırmak ve bu sayede bu yürüme paterninin kas iskelet sistemine etkilerinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza prospektif olarak 4-12 yaş aralığında 23 İPY tanılı ve kontrol grubu olarak 23 normal yürüyen sağlıklı çocuk dahil edilmiştir. Tüm çocukların demografik verileri kaydedilmiş, klinisyen tarafından ayak bileği eklem hareket açıklıkları (EHA), Parmak Ucu Yürüme Şiddet Skalası, Ayak Postür İndeksi, Lunge testi ve fizik muayene bulguları değerlendirilmiştir. Daha sonra radyoloji hekimi tarafından medial gastroknemius (MGK) uzunluğu, kalınlığı, aşil uzunluğu ultrasonografi (USG) ile ölçülmüştür. SWE ölçümleri MGK kasında ve aşil tendonunda 3 farklı ayak pozisyonunda (pasif dorsifleksiyon, nötral, pasif plantar fleksiyon) yapılmıştır. Bulgular: İki grubun MGK uzunluğu ve kalınlıkları arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmamıştır (p=0,072 ve p=0,333). Aşil uzunluğu İPY grubunda istatistiksel olarak anlamlı düşük bulunmuştur (p=0,040). SWE ile MGK'da ayak bileği pasif dorsifleksiyon, nötral ve pasif plantar fleksiyonda iken ve aşil tendonunda aynı pozisyonlarda yapılan ölçümlerde istatistiksel anlamlı fark görülmemiştir (sırayla p=0,826, p=0,792, p=0,510, p=0,187, p=0,182, p=0,725). SWE ile İPY'li çocuklar içinde
Özet (Çeviri)
Objective: Idiopathic toe walking (ITW) is diagnosed when no medical condition can be identified to explain or contribute to a child's toe-walking gait pattern. Although previous studies have described architectural and histological differences in the gastrocnemius-Achilles complex in children with ITW compared to typically developing peers, data on the radiological assessment of these changes remain limited. This study aims to evaluate the gastrocnemius muscle and Achilles tendon in children with ITW using Shear-Wave Elastography (SWE), and compare the results with those of typically developing children, in order to better understand the musculoskeletal effects of this gait pattern. Material and Methods: This prospective study included 23 children aged 4–12 years diagnosed with ITW and 23 age-matched, typically developing children as controls. Demographic data were recorded for all participants. Clinical evaluations included Toe Walking Severity Scale, ankle joint range of motion, the Foot Posture Index and the Lunge test performed by a clinician. A radiologist then assessed gastrocnemius muscle length and thickness and Achilles tendon length using ultrasonography. SWE measurements were performed on the medial gastrocnemius and Achilles tendon in three different ankle positions (passive dorsiflexion, neutral, and passive plantarflexion). Results: There was no statistically significant difference between the groups in gastrocnemius muscle length and thickness (p=0.072 and p=0.333, respectively). Achilles tendon length was significantly shorter in the ITW group (p=0.040). SWE measurements of the medial gastrocnemius and Achilles tendon in all three ankle positions showed no significant differences between groups (medial gastrocnemius: p=0.826, p=0.792, p=0.510; Achilles tendon: p=0.187, p=0.182, p=0.725, respectively). A subgroup analysis comparing ITW children with