DRG nöronlarında sisplatinle indüklenen nörotoksisiteye karşı 6-gingerolün protektif etkisinin araştırılması
Investigation of the protective effect of 6-gingerol against cisplatin-induced neurotoxicity in DRG neurons
  1. Tez No: 949456
  2. Yazar: BAHAR ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Periferik nöropati, periferik sinirlerde (duyusal, motor ve otonom) geri dönüşümlü ya da geri dönüşümsüz olarak değişik oranlarda harabiyetle sonuçlanır. Harabiyet, hastalar sağ kalsalar bile yaşam kalitelerinin düşmesine neden olan, önemli bir nörolojik problem olarak devam eder. Kanser tedavisinde kullanılan sisplatin'in periferik nöropatiye sebep olmasından dolayı klinik kullanımında kısıtlılıklar vardır. Sisplatin'in kemoterapik etkinliğini azaltmadan periferik nöropatiyi önleyecek ya da en aza indirgeyecek, hastaların hayat kalitelerini artıracak, nöroprotektif ajanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Zingiber officinale (zencefil) bitkisinin biyoaktif bileşenlerinden olan 6-gingerol (G) anti-kanser, anti-oksidan ve anti-inflamatuvar özelliklere sahiptir. Yapılan bu çalışmada nörotoksisite, fare DRG hücre kültürü ortamında sisplatin (5μg/ml) ile indüklenmiştir. Kontrol (K) grubu, Sisplatin (S) grubu, Sisplatin+6-gingerol(10μM -50μM -100μM) (G10, G50 ve G100 G) grupları olmak üzere beş grup oluşturulmuştur. 6-gingerol'ün koruyucu etkisi; nöronal sağ kalım ve nörit uzunluğu hücresel seviyede canlı hücre görüntüleme sisteminde incelenmiştir. Nöronal belirteç olan nörofilament ile Schwann hücre belirteci olan anti-Sox10 immünositokimyasal olarak konfokal mikroskobide değerlendirilmiştir. Nörit uzunluğunda G10 ve G50 grupları 24., 48., ve 72.
Özet (Çeviri)
Peripheral neuropathy leads to reversible or irreversible damage to peripheral nerves (sensory, motor, and autonomic) at varying degrees and remains a major neurological issue that significantly reduces patients' quality of life, even in survivors. One of the main limitations in the clinical use of cisplatin, a widely used chemotherapeutic agent, is its tendency to cause peripheral neuropathy. Therefore, neuroprotective agents that can prevent or minimize this side effect without compromising cisplatin's anticancer efficacy are urgently needed to improve patient outcomes. 6-Gingerol (G), a bioactive compound derived from Zingiber officinale (ginger), possesses anticancer, antioxidant, and anti-inflammatory properties. In this study, neurotoxicity was induced in mouse dorsal root ganglion (DRG) neuron cultures using cisplatin (5 μg/ml). Experimental groups included: Control (C), Cisplatin only (S), and Cisplatin combined with 6-gingerol at three different concentrations (10 μM, 50 μM, and 100 μM), forming groups G10, G50, and G100, respectively. The neuroprotective effects of 6-gingerol were evaluated at the cellular level using live-cell imaging for neuronal survival and neurite outgrowth. Immunocytochemical analyses were performed using confocal microscopy with neurofilament (neuronal marker) and anti-Sox10 (Schwann cell marker).