İneklerde fitojenik yem katkı maddelerinin üreme performansı üzerine etkileri
Effects of phytogenic feed additives on reproductive performance in cows
  1. Tez No: 949455
  2. Yazar: ALİ SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED KÜRŞAD BİRDANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada natural microplant immunmodulasyon teknolojisi kullanarak çeşitli bitkilerden üretilen ve postpartum dönemde bulunan ineklere fitojenik destek sağlaması amacı ile hazırlanan ticari yem premiksinin reprodüktif açıdan olası etkileri araştırılmıştır. Özel bir hayvancılık işletmesinde laktasyon sayıları 1-5 aralığında olan Holştayn ırkı ineklerin postpartum dönemde görülen bazı hastalıkları ile reprodüktif parametre verileri kullanıldı. İşletmeye ait veriler, sürü yönetim programı ve veteriner hekim tarafından tutulan klinik kayıtların incelenmesi ile elde edilmiştir. Çalışma kapsamında iki farklı veri (Veri A ve Veri B) kayıtları analiz edilmiştir. Veri A'da kontrol grubu olarak 61 inek belirlenmiş, deneme grubu olarak YD COW fitobiyotik premiks verilen 93 inek seçilmiştir. İki grup arasında bitkisel yem katkı maddesinin kullanıldığı deneme grubu ile kontrol grubu arasında retensiyo secundinarium, metritis, hipokalsemi ve tohumlama sayısı karşılaştırılmıştır. Kontrol grubunda retensiyo sekundinarium oranı %25 (15/61), deneme grubunda ise %13 (12/93) olarak anlamlı bir şekilde kontrol grubuna göre daha düşük çıkmıştır. Uterus enfeksiyonu (UE) oranı Kontrol grubunda % 20 (12/61), Deneme grubunda % 14 (13/93) olarak belirlendi. Tohumla sayısı (Kontrol: 2,25±1,52; Deneme: 2,11±1,26), ilk tohumlamada gebelik oranı (Kontrol: %42,6; Deneme: %39,8), pik süt verimi (Kontrol: 45,59±8,00; Deneme: 46,51±8,02) ve 305 günlük süt verimi (Kontrol: 10454,38±1704,66; Deneme: 10364,28±1899,00) açısından iki grup arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Veri B'de sadece fitobiyotik premiks verilen 128 Holştayn ırkı ineğin 7. ve 14. günlerde ki Beta-Hidroksibütirik Asit (BHBA) düzeyleri, ketozis, hipokalsemi, retensiyo sekundinarium, metritis, tohumlama sayılarına ve gebe kalma oranları değerlendirilmiştir. Retensiyo sekundinarium %11(14/128), uterus enfeksiyonları %13(16/128), subklinik ketosiz %15 (19/128), korpus luteum varlığı postpartum 25. günde %28(36/128), 40. günde %45 (58/128) ve her iki günün en az birinde %55(71/128) olarak tespit edilmiştir. Birinci tohumlamada gebe kalan ineklerde ortalama servis periyodu 81,82 ± 10,5 gün iken, birden fazla tohumlananlarda 132,85±26,4 gün, ilk tohumlamada gebelik oranı %52,3(67/128), gebelik başına düşen tohumlama sayısı ise 1,67±0.81olarak belirlendi. Bu parametrelerin mevsime bağlı olarak değişmediği tespit edildi. Sonuç olarak kullanılan fitojenik yem katkı maddelerinin ineklerde negatif bir etkiye yol açmadığı, retensiyo sekundinarium ve ketosiz olgularından korunmak için kullanılabileceği, kontrol ve deneme grupları oluşturularak daha sağlıklı veriler ile bu premiksin, doz ve uygulama sürelerini, ovaryum üzerine etkilerini ve reprodüktif parametrelere olan etkilerine yönelik araştırılmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the potential reproductive effects of a commercial feed premix developed using natural microplant immunomodulation technology and produced from various plants to provide phytogenic support for cows in the postpartum period were investigated. Data on certain diseases observed during the postpartum period and reproductive parameters were collected from Holstein cows (parity 1–5) at a private dairy farm. The data were obtained by examining the herd management software and clinical records kept by the farm veterinarian. Two different datasets (Data A and Data B) were analyzed in the study. In Data A, a control group of 61 cows was identified, and an experimental group of 93 cows was supplemented with the YD COW phytobiotic premix. The two groups were compared in terms of the incidence of retained placenta (retentio secundinarum), metritis, hypocalcemia, and number of inseminations. The rate of retained placenta was significantly lower in the experimental group (13%; 12/93) compared to the control group (25%; 15/61). The incidence of uterine infections was 20% (12/61) in the control group and 14% (13/93) in the experimental group. There was no significant difference between the two groups in terms of number of inseminations (Control: 2.25±1.52; Experimental: 2.11±1.26), pregnancy rate at first insemination (Control: 42.6%; Experimental: 39.8%), peak milk yield (Control: 45.59±8.00 kg; Experimental: 46.51±8.02 kg), and 305-day milk yield (Control: 10.454.38±1.704.66 kg; Experimental: 10.364.28±1.899.00 kg) (p>0.05). In Data B, only 128 Holstein cows receiving the phytobiotic premix were evaluated for their BHBA levels on days 7 and 14, ketosis, hypocalcemia, retained placenta, metritis, number of inseminations, and pregnancy rates. The rates of retained placenta, uterine infections, and subclinical ketosis were 11% (14/128), 13% (16/128), and 15% (19/128), respectively. The presence of a corpus luteum was observed in 28% (36/128) of cows on postpartum day 25. 45% (58/128) on day 40, and in 55% (71/128) on at least one of these two days. Among the cows that conceived after the first insemination, the average service period was 81.82 ± 10.5 days, while for those that required more than one insemination, it was 132.85 ± 26.4 days. The pregnancy rate at first insemination was 52.3% (67/128), and the number of inseminations per pregnancy was 1.67 ± 0.81. These parameters were found not to vary with the season. In conclusion, the phytogenic feed additive used did not cause any negative effects in cows. It may be useful in preventing retained placenta and ketosis. It is recommended to conduct further research using control and experimental groups to evaluate the premix's dosage, duration of application, effects on the ovaries, and impact on reproductive parameters.