Retusinin pankreatik duktal adenokarsinom hücre hattı (PANC-1) üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of retusin on pancreatic ductal adenocarcinoma cell line (PACC-1)
  1. Tez No: 949457
  2. Yazar: MİRAY BAŞDA KARAÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLPER NACARKAHYA, PROF. DR. ŞENAY GÖRÜCÜ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Pankreas kanseri, yüksek mortalite oranı ve tedaviye dirençli biyolojik özellikleri nedeniyle günümüzdeki en ölümcül solid tümörlerden biridir. Mevcut tedavi yöntemlerinin yetersizliği, alternatif terapötik yaklaşımlara olan ihtiyacı artırmıştır. Bu bağlamda, doğal bileşiklerin antikanser potansiyeli önemli bir araştırma alanı haline gelmiştir. Flavonoidler, bitkisel kaynaklı fenolik bileşikler olup antioksidan, antiinflamatuar ve antitümör aktiviteleriyle dikkat çekmektedir. Retusin, kekik gibi tıbbi bitkilerden elde edilen ve sınırlı sayıda çalışmada antikanser etkileri gösterilmiş bir flavonoldür. Bu çalışmada, retusinin insan pankreatik duktal adenokarsinom hücre hattı olan PANC-1 üzerindeki etkileri çok yönlü olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı, retusinin SMAD4 ve KMT2D gen ekspresyonlarına etkilerini ortaya koymak, bununla birlikte retusinin apoptoz indüksiyonu ve hücre migrasyonu üzerindeki biyolojik aktivitelerini incelemektir. Çalışmada hücre canlılığı değerlendirmesi için MTT testi, apoptoz düzeyinin belirlenmesi için akım sitometrisi, hücre göç kabiliyetinin değerlendirilmesi için wound healing (yara iyileşme) testi ve gen ekspresyon analizleri için qRT-PCR yöntemleri kullanılmıştır. Sonuçlar, retusinin doza ve süreye bağlı olarak PANC-1 hücrelerinin canlılığını azalttığını ve apoptozu anlamlı düzeyde artırdığını göstermektedir. En belirgin apoptotik etki, 200 μg/mL dozunda ve 4 saatlik uygulama sonrası gözlenmiştir. Migrasyon analizleri, retusinin hücre hareketliliğini inhibe ettiğini ortaya koymuştur. qRT-PCR analizleri sonucunda, SMAD4 gen ekspresyonunun azaldığı, buna karşılık KMT2D gen ekspresyonunun arttığı belirlenmiştir. Bu değişiklikler, retusinin PDAC hücrelerinde tümör baskılayıcı ve epigenetik regülatör genler üzerinden etki gösterebileceğini düşündürmektedir. Elde edilen bulgular, retusinin pankreas kanseri tedavisinde potansiyel bir terapötik ajan olabileceğini ortaya koymakta ve SMAD4 ile KMT2D genleri gibi moleküler hedefler üzerinde düzenleyici etkileri olabileceğine işaret etmektedir. Ancak bu sonuçların in vivo modellerle ve farklı doz/süre protokolleriyle desteklenmesi, klinik önemi açısından daha güçlü çıkarımlar yapılabilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancer is one of the most lethal solid tumors due to its high mortality rate and resistance to conventional therapies. The inadequacy of current treatment options has increased the demand for alternative therapeutic approaches. In this context, natural compounds with anticancer potential have gained significant research attention. Flavonoids, plant-derived phenolic compounds, are known for their antioxidant, anti-inflammatory, and antitumor properties. Retusin, a flavonol found in medicinal plants such as thyme, has shown anticancer activity in limited studies. This study comprehensively investigates the effects of retusin on the human pancreatic ductal adenocarcinoma cell line PANC-1. The aim of this study was to evaluate the effects of retusin on the expression of SMAD4 and KMT2D genes, as well as its biological activities related to apoptosis induction and cell migration inhibition. The methods employed include the MTT assay for cell viability, flow cytometry for apoptosis analysis, wound healing assay for cell migration assessment, and qRT-PCR for gene expression profiling. The results demonstrated that retusin reduced the viability of PANC-1 cells and significantly increased apoptosis in a dose- and time-dependent manner. The most pronounced apoptotic effect was observed at 200 μg/mL after 4 hours of treatment. Migration analysis revealed that retusin inhibited cell motility. qRT-PCR results showed a downregulation of SMAD4 gene expression and an upregulation of KMT2D gene expression. These findings suggest that retusin may exert antitumor effects in PDAC cells by modulating tumor suppressor and epigenetic regulator genes. In conclusion, retusin appears to be a promising natural compound with potential therapeutic efficacy against pancreatic cancer. Its regulatory effects on key molecular targets such as SMAD4 and KMT2D may contribute to its mechanism of action. However, further in vivo studies and extended dose-time protocols are required to validate its clinical relevance.