Gebelik yakınmaları, psikolojik sağlamlık ve stresle başa çıkmanın gebelikte psikososyal uyuma etkisinin incelenmesi
The effect of pregnancy complaints, psychological resilience, and coping with stress on psychosocial adaptation during pregnancy
- Tez No: 949466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, gebelik yakınmaları, psikolojik sağlamlık ve stresle başa çıkmanın gebeliğe psikososyal uyuma etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte gerçekleştirilen araştırmada, ilişkisel araştırma deseni, Lazarus ve Folkman'ın stresle başa çıkma modeli çerçevesinde yapılandırılmıştır. Araştırma, 10 Ekim 2024- 2 Ocak 2025 tarihleri arasında Bartın Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'nde yürütülmüştür. Araştırmaya 213 üçüncü trinester sağlıklı gebe dahil edilmiştir. Araştırma verileri, Tanıtıcı Özellikler Veri Toplama Formu, Gebelik Semptomları Envanteri, Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği ve Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), pearson korelasyon testi ve hiyerarşik doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada gebelerin Gebelik Semptomları Envanteri toplam puanı 47,67±17,68, Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği toplam puanı 63,68±17,87, Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği toplam puanı 134,98±28,55, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği“Etkili Başa Çıkma”alt boyutu toplam puanı 2,02±0,38“Etkisiz Başa Çıkma”alt boyutu toplam puanı 1,04±0,52'dir. Gebelerin psiksosyal uyum düzeyleri ile gebelik yakınmaları arasında orta düzeyde negatif yönde (r=0,283; p=0,001); psikolojik sağlamlık düzeyleri ile orta düzeyde negatif yönde (r=-0,364; p=0,001); stresle başa çıkma tarzları alt boyutlarından“Etkili Başa Çıkma”puanı ile negatif yönlü orta düzeyde bir ilişki (r=-0,340; p=0,001),“Etkisiz Başa Çıkma”alt boyutu puanı ile arasında pozitif yönlü orta düzeyde bir ilişki (r=0,383; p=0,001) olduğu belirlenmiştir. Gebelerde üniversite ve üzeri eğitim seviyesinin (β=-0,140, p=,035), eşin çalışıyor olmasının (β=0,190, p=,001), gebelik yakınmalarının (β=0,223; p=,000), psikolojik sağlamlığın (β=-0,215, p=,004), stresle etkili başa çıkma yöntemleri (β=-,180, p=,015) ve etkisiz baş etme yöntemlerinin (β=,298, p=,000) gebelikte psikososyal uyum üzerinde etkisi olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, gebelikte psikososyal uyumun gebelik yakınmaları, psikolojik sağlamlık ve stresle başa çıkma yöntemleri ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Gebelerin psikososyal uyumlarını artırmak için gebelik yakınmalarını azaltmaya yönelik müdahalelerin yanı sıra psikolojik sağlamlık düzeyleri ve stresle etkili başa çıkma yöntemlerini destekleyecek bireyselleştirilmiş destek programları ve psikososyal müdahaleler doğum öncesi bakım hizmeti sağlamada anahtar rol alan hemşirelik bakımına entegre edilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of pregnancy-related complaints, psychological resilience, and coping with stress on psychosocial adaptation to pregnancy. The research employed a descriptive and cross-sectional design, structured within the framework of Lazarus and Folkman's coping theory. The study was conducted between October 10, 2024, and January 2, 2025, at Bartın Women's and Children's Hospital, Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinic. A total of 213 healthy pregnant women in their third trimester were included in the sample. Data were collected using the Descriptive Characteristics Data Collection Form, Pregnancy Symptoms Inventory, Connor-Davidson Resilience Scale (CD-RISC), Coping Styles Inventory, and Prenatal Self-Evaluation Questionnaire. Data analysis included descriptive statistics, independent samples t-test, one-way ANOVA, Pearson correlation analysis, and hierarchical linear regression analysis. The findings showed that the mean score of the Pregnancy Symptoms Inventory was 47.67±17.68; the Connor-Davidson Resilience Scale mean score was 63.68±17.87; the Prenatal Self-Evaluation Questionnaire mean score was 134.98±28.55. For the Coping Styles Inventory, the“Effective Coping”subscale mean score was 2.02±0.38, and the“Ineffective Coping”subscale mean score was 1.04±0.52. A moderate negative correlation was found between psychosocial adaptation levels and pregnancy complaints (r= -0.283; p=0.001); a moderate negative correlation with psychological resilience (r= -0.364; p=0.001); a moderate negative correlation with the“Effective Coping”subscale (r= -0.340; p=0.001); and a moderate positive correlation with the“Ineffective Coping”subscale (r= 0.383; p=0.001). It was determined that having a university or higher level of education (β= -0.140, p=0.035), partner's employment status (β= 0.190, p=0.001), pregnancy complaints (β= 0.223; p=0.000), psychological resilience (β= -0.215, p=0.004), effective coping strategies (β= -0.180, p=0.015), and ineffective coping strategies (β= 0.298, p=0.000) significantly affected psychosocial adaptation to pregnancy. The results indicate that psychosocial adaptation during pregnancy is associated with pregnancy-related complaints, psychological resilience, and coping strategies. To enhance psychosocial adaptation among pregnant women, nursing care—central to antenatal services—should incorporate individualized support programs and psychosocial interventions aimed at reducing pregnancy complaints, strengthening psychological resilience, and promoting effective coping strategies.