Din İşleri Yüksek Kurulu fetva usûlü ve fetvada değişim
High Council of Religious Affairs fatwa procedure and change in fetva
  1. Tez No: 949467
  2. Yazar: MUSTAFA KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP CİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 538
Özet
DİYK, Diyanet İşleri Başkanlığının dini konularda en yüksek karar ve danışma organı olma niteliğini taşımaktadır. İslam dininin temel bilgi kaynaklanını ve metodolojisini, tarihi tecrübesini, güncel talep ve ihtiyaçları dikkate alarak dini konularda karar vermek, görüş bildirmek ve dini soruları cevaplandırmak gibi bir görevi vardır. Ayrıca, dini konularda telif, tercüme, inceleme ve araştırmalar yapmak yaptırmak, ihtiyaç duyduğu konularda inceleme ve araştırma grupları oluşturmak, bu hususta yurtiçi veya yurtdışındaki uzman kişi ve kuruluşlardan yararlanmak, gerektiğinde bu alanlarda hizmet satın almak ve sonuçlarını Başkanlığa sunmak görevi yine DİYKnun asli görevleri arasında bulunmaktadır. Yurtiçinde ve yurtdışında İslam dinine mensup farklı dini yorum çevrelerini, dini sosyal teşekkülleri ve geleneksel dini kültürel oluşumları incelemek, değerlendirmek; bu konularda bilgi bankaları oluşturmak, ilmi ve istişari toplantılar, konferanslar düzenlemek ve çalışmalar yapmak; yurtiçinde ve yurtdışında İslam diniyle ilgili gelişmeleri, dini ve ilmi faaliyetleri, neşriyatı ve dini propaganda mahiyetindeki çalışmaları takip etmek, bunları değerlendirmek ve sonucunu Diyanet İşleri Başkanlığı'na sunmak yine DİYK'nun görevleri arasında bulunmaktadır. Bunun yanında, Diyanet İşleri Başkanlığınca kendisine tevdi edilen görevleri yapmak gibi bir sorumluluk taşımaktadır.“DİYK Fetva Usûlü ve Fetvada Değişim”isimli çalışmamızda başta ülkemiz ve dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan müslümanların gündeminde sıkça tartışılan dinî konularda hayatımızda karşılaşılan meseleleri doğru bir şekilde çözüme kavuşturmayı ve Müslümanları din konusunda sağlıklı bilgilendirme ve aydınlatmada önemli bir rol üstlenen DİYK'nun diğer ferdî ve kurumsal fetvalarla ortak bir bakış açısını geliştirmeyi amaçladık. Verilmiş olan karar ve fetvaların yaşam koşulları, değişen durumlar, zaman- mekân farklılıklarına göre nasıl değiştiğini tespit etmeye çalıştık. Fetvalarda hikmet-maslahat ve makasıd ilişkine ve hedeflerine usûl denetiminde fürudan hareketle hayatın nasıl yönlendirildiğine işaret ettik. DİYK'nun aldığı kararların din ile evrensel değerler arasında bir tenakuzun olmadığını ve sosyal değişimin ortaya çıkardığı problemlerin sağlıklı bir perspektifle çözüme kavuşturulmasının mümkün olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Supreme Council of Religious Affairs is the highest decision-making and advisory body of the Presidency of Religious Affairs on religious matters. It has a duty to decide on religious issues, express opinions and answer religious questions, taking into account the basic information sources and methodology of the Islamic religion, its historical experience, and current demands and needs. In addition, it is the duty of the Supreme Council of Religious Affairs to have copyrights, translations, examinations and research done on religious matters, to form examination and research groups on the subjects needed, to benefit from experts and organizations at home or abroad in this regard, to purchase services in these fields when necessary and to present the results to the Presidency. is among its primary duties. To examine and evaluate different religious interpretation circles, religious social organizations and traditional religious cultural formations of Islam at home and abroad; to create knowledge banks, organize scientific and consultative meetings, conferences and conduct studies on these subjects; It is also among the duties of the High Council of Religious Affairs to follow the developments, religious and scientific activities, publications and works of religious pr at home and abroad regarding the Islamic religion, to evaluate them and to present the results to the Presidency of Religious Affairs. In addition, he has the responsibility of carrying out the duties entrusted to him by the Presidency of Religious Affairs. In our study titled“The Supreme Council of Religious Affairs Fatwa Procedure and Change in Fatwa”, we aim to correctly resolve the problems encountered in our lives on religious issues that are frequently discussed on the agenda of Muslims living in our country and in various parts of the world, and to provide a solution to Religious issues, which plays an important role in informing and enlightening Muslims about religion in a healthy way. We aimed to develop a common perspective of the Supreme Council of Affairs with other individual and institutional fatwas. We tried to determine how the decisions and fatwas changed according to living conditions, changing situations, and differences in time and place. In fatwas, we pointed out the relationship between wisdom, benefit and purpose and how life is directed to its goals based on lineage under the control of the method. The decisions adopted by the Supreme Council of Religious Affairs show that there is no conflict between religion and universal values and that it is possible to solve the problems caused by social change with a healthy perspective.