Madde kullanım bozukluğu tanılı hastalarda bilişsel çarpıtmalar ve işlevsel olmayan tutumlar ile saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between cognitive distortions, dysfunctional attitude and aggression levels in patients diagnosed with substance use disorder
- Tez No: 949468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, madde kullanım bozukluğu (MKB) tanılı hastaların bilişsel çarpıtmaları ve işlevsel olmayan tutumları ile saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma, Ocak-Haziran 2024 tarihleri arasında bir ilde yer alan bağımlılık merkezinde yatan ve ayaktan tedavi alan 18-65 yaş arası 124 hasta ile yapıldı. Veri toplama amacıyla; Kişisel Bilgi Formu, Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği (BÇÖ), Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği (FOTÖ), Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği (BPSÖ), Bağımlılık Profil İndeksi Ölçeği (BAPİ-KISA Form) kullanıldı. Veriler SPSS 25.0 programıyla Independent samples t test, One-way ANOVA, Welch testi, Bonferroni ve Games-Howell yöntemi ve Pearson korelasyon testi kullanılarak değerlendirildi. MKB tanılı hastaların ölçek toplam puanları; BAPİ-Kısa Form 5.24±2.30, BPSÖ 98.49±24.61, FOTÖ 82.23±21.36, BÇÖ Zihin okuma 3.59±1.65, Felaketleştirme 3.45±1.82, İki uçlu düşünme 4.38±1.87, Duygudan Sonuca Ulaşma 3.61±1.99, Etiketleme 3.65±1.02, Zihinsel Filtreleme 3.81±1.78, Aşırı Genelleme 3.54±2.08, Kişiselleştirme 3.88±0.94, Zorunluluk İfadeleri 3.89±1.64, Olumluyu Azımsama veya yok sayma 3.67±1.78 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the relationship between cognitive distortions, dysfunctional attitudes and aggression levels of patients diagnosed with substance use disorder. The research was conducted with 124 patients aged 18-65 who were receiving inpatient and outpatient treatment in a province between January and June 2024. As a data collection tool; Personal Information Form, Cognitive Distortions Scale (CDS), Dysfunctional Attitudes Scale (DAS), Buss-Perry Aggression Scale (BPAS), Addiction Profile Index Scale (BAPI-Short Form) were used. Research data were evaluated using Independent samples t test, One-way ANOVA, Welch test, Bonferroni and Games-Howell method and Pearson correlation test through SPSS 25.0 program. Scale total scores of patients diagnosed with substance use disorder; BAPI-Short Form 5.24±2.30, BPSS 98.49±24.61, DAS 82.23±21.36, CDS mind reading 3.59±1.65, CDS Catastrophizing 3.45±1.82, CDS Thinking in a bipolar way 4.38±1.87, CDS Reaching a conclusion from emotion 3.61±1.99, CDS Labeling 3.65±1.02, CDS Mental Filtering 3.81±1.78, CDS Overgeneralization 3.54±2.08, CDS Personalization 3.88±0.94, CDS Imperative Statements 3.89±1.64, CDS Underestimating or ıgnoring the positive It was determined as 3.67±1.78. There is a positive and moderate difference between the total score average of CDS Mind Reading and Two-Ended Thinking and the total average score of BPAS, and a positive difference between the average total score of CDS Catastrophizing, Reaching Conclusions from Emotions, Mental Filtering, Overgeneralization, Obligation Statements and Underestimating the Positive and the total average score of BPAS.