Yoğun bakım dışı hastanede gelişen pnömoni olgularında 72. saat klinik değerlendirmeleri uzun dönem sağlık sonuçlarının belirleyicisi mi?
  1. Tez No: 949484
  2. Yazar: GAMZENUR ERGİN UZUNDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞIN ŞAKAR COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Hastanede gelişen pnömoni (HGP), ileri tanı ve tedavi yöntemlerine rağmen; yaşlı ve immünsüprese hasta sayısının artışı, invaziv girişimler ve antibiyotik direncinin yaygınlaşması nedeniyle günümüzde önemli bir sağlık sorunudur. Literatürde, yoğun bakım dışı HGP olgularında, 72. saatteki klinik değerlendirmelerin uzun dönem sağlık sonuçlarıyla ilişkisini inceleyen çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, yoğun bakım dışı HGP olgularında tanı anı (0. gün) ile 72. saat (3. gün) klinik ve laboratuvar bulgularını karşılaştırarak, bu değerlendirmelerin 12. haftadaki sağlık sonuçları (mortalite, pnömoni nüksü) üzerindeki etkilerini incelemektir. Elde edilen verilerle, erken müdahale, antibiyotik kullanımının azaltılması ve hasta yönetiminin iyileştirilmesi hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Nisan 2024 – Şubat 2025 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi'nde, yoğun bakım dışı servislerde izlenen ve HGP tanısı alan hastalar üzerinde yürütülmüş retrospektif bir kohort çalışmasıdır. Hastaların demografik özellikleri, klinik ve laboratuvar bulguları, mikrobiyolojik verileri ile tedavi süreçleri sistematik biçimde kaydedildi. Çalışmada, tanı anı (0. gün) ve tedavinin 72. saati (3. gün) laboratuvar enfeksiyon parametreleri (lökosit, nötrofil, C-reaktif protein, prokalsitonin) karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Aynı zaman noktalarında, hastalara ait PSI (Pneumonia Severity Index), APACHE II, CURB-65 ve CURBS-65 gibi klinik skorlama sistemleri hesaplanarak 12. haftadaki sağkalım üzerindeki olası etkileri incelendi. Sonlanım değişkenleri olarak mortalite, pnömoni nüksü ve 12. haftadaki sağkalım durumu dikkate alındı. Elde edilen veriler“IBM SPSS Statistics 21”yazılımı kullanılarak analiz edildi. Sağkalım analizleri Kaplan-Meier yöntemiyle gerçekleştirildi, mortaliteyi etkileyen faktörlerin belirlenmesinde Pearson korelasyon analizi ve COX regresyon modeli uygulandı.
Özet (Çeviri)
Background and Objective: Despite advances in diagnostic and therapeutic methods, hospital-acquired pneumonia (HAP) remains a significant health concern due to the increasing number of elderly and immunosuppressed patients, widespread use of invasive procedures, and rising antibiotic resistance. In the literature, studies examining the relationship between 72-hour clinical assessments and long-term outcomes in non- Intensive care unit HAP cases are limited. This study aims to compare the clinical and laboratory findings at the time of diagnosis (day 0) and at 72 hours (day 3) in non- Intensive care unit HAP patients and to evaluate their impact on 12-week outcomes, including mortality and pneumonia recurrence. The data obtained are aimed at early intervention, reducing antibiotic use and improving patient management. Materials and Methods: This study is a retrospective cohort study conducted on patients diagnosed with hospital-acquired pneumonia (HAP) who were followed up in non-intensive care units at Manisa Celal Bayar University Hospital between April 2024 and February 2025. Demographic characteristics, clinical and laboratory findings, microbiological data, and treatment processes of the patients were systematically recorded. Laboratory infection parameters (leukocyte, neutrophil, C-reactive protein, and procalcitonin) were comparatively evaluated at the time of diagnosis (day 0) and at the 72nd hour (day 3) of treatment. At the same time points, clinical scoring systems such as PSI (Pneumonia Severity Index), APACHE II, CURB-65, and CURBS-65 were calculated to assess their potential impact on 12-week survival. Outcome variables included mortality, pneumonia recurrence, and 12-week survival status. The data were analyzed using the“IBM SPSS Statistics 21”software. Survival analyses were performed using the Kaplan- Meier method, and factors affecting mortality were evaluated through Pearson correlation and COX regression analyses. A p-value of