Öğretmen algılarına göre okul kültürü ile öğrencilerin sosyal davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between school culture and students' social behavior according to teachers' perceptions
  1. Tez No: 949485
  2. Yazar: ESRA BETÜL MERİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GURBETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada amaç okul kültürü ile öğrencilerin sosyal davranışlarının arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bununla beraber öğretmenlerin okul kültürü algılarının ve öğrencilerdeki sosyal davranış algılarının yaşları, eğitim düzeyleri, kıdemleri, doğum yerleri, cinsiyetleri ile ilişkisi de incelenmiştir. Öğrencilerin olumlu sosyal davranışlar geliştirebilmesi ve bunun da kalıcı olabilmesi için kültürün etkisi ve kültürel değişim incelenmiştir. Bu çalışmada, nicel araştırma yaklaşımlarından biri olan korelasyon yöntemi benimsenmiştir. Araştırmanın evreni, İstanbul'un Bağcılar, Başakşehir ve Zeytinburnu ilçelerinde görev yapan devlet ve özel okul öğretmenlerinden oluşmaktadır. Toplamda 11.314 öğretmen, bu evrenin kapsamına dahil edilmiştir. Belirlenen evrenin büyüklüğü ve 11314 öğretmene ulaşmanın ekonomik zorluğu ve zaman güçlüğü göz önünde bulundurularak, araştırma grubu 375 öğretmenle sınırlandırılmıştır. Verilerin toplanmasında Göldağ (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan“Okul Kültürü Ölçeği”ile Yukay-Yüksel (2009) tarafından Türkçeye uyarlanan“Okul Sosyal Davranış Ölçeği”kullanılmıştır. Aynı zamanda Kişisel Bilgi Formu ile genel bilgiler toplanmıştır. Verilerin analizinden önce ölçeklerin geçerlik ve güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Ölçeklerin geçerli ve güvenilir olduğu görülmüştür. Değişkenler arasında farklılığı ortaya koyabilmek için ikili karşılaştırmalarda dağılım normal olduğundan t testi, ikiden fazla değişken gruplarının karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. İki ölçek arasındaki ilişki yani korelasyona bakılmıştır. İlişkinin derecesi hesaplanmıştır. Böylece araştırmanın sonucunda öğretmen algılarına göre okulun kültürü ile öğrencilerinin sosyal davranışları arasında ilişki bulunduğu ve bu ilişkinin doğru orantılı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between school culture and students' social behaviours. Additionally, the relationship between teachers' perceptions of school culture and their perceptions of students' social behaviours with variables such as age, education level, seniority, place of birth, and gender was also analysed. The influence of culture and cultural change on fostering and sustaining students' positive social behaviours was investigated. This research employed the correlation method, one of the Quantitative Research models. The study population consists of a total of 11,314 teachers working in public and private secondary schools affiliated with the District Directorates of National Education in Bağcılar, Başakşehir, and Zeytinburnu. Considering the size of these districts and the economic and time challenges of reaching 11,314 teachers, the research group was limited to 375 teachers. For data collection, the“School Culture Scale”adapted into Turkish by Göldağ (2015) and the“School Social Behaviour Scale”adapted into Turkish by Yukay-Yüksel (2009) were utilized. Additionally, general information was gathered using a Personal Information Form. Before analysing the data, validity and reliability analyses of the scales were conducted, and the scales were found to be valid and reliable. To determine differences among variables, the t-test was used for paired comparisons due to the normal distribution of data, and one-way variance analysis (ANOVA) was applied for comparisons involving more than two variable groups. The correlation between the two scales was examined, and regression analysis was conducted to determine whether the relationship was directly or inversely proportional. The degree of the relationship was calculated. As a result of the study, it was found that, based on teachers' perceptions, there is a relationship between the school culture and students' social behaviours, and this relationship is directly proportional.