Kur'an-ı Kerim'de göz kavramı
The concept of eye in the Quran
  1. Tez No: 949483
  2. Yazar: MERVE KOYUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kur'ân-ı Kerîm, yaklaşık on dört asır önce nazil olmuş ve tahrif edilmeden günümüze kadar ulaşmıştır. İman edenler için ilim, fikir ve hayatın yol göstericisi olmuştur. Kur'an âyetleri yorumlanırken ortaya birçok bakış açısı çıkmıştır. Âyetlerle meşgul olanlar, kimi zaman zahiri anlamlara, kimi zaman batıni yönlere, kimi zaman da her iki boyuta önem veren yöntemler tercih etmişlerdir. Bunun yanında Kur'ân-ı Kerîm'an'da geçen kavram ve konular üzerinde de müstakil çalışmalar yapılmıştır. Zira Kur'an-ı Kerim'de derin anlam çerçevesine sahip olan pek çok kavram bulunmaktadır. Bu kavramlar arasında en dikkat çekenlerden biri ise“göz”kavramıdır. Kur'an-ı Kerim'de çok sayıdaki âyete konu olan göz kelimesi birçok sûrede, çeşitli şekillerde önümüze çıkmaktadır. İşte bu çalışmada,“Kur'an-ı Kerim'de Göz Kavramı”ismiyle bu kavram ele alınmaktadır. Göz, yalnızca maddi dünyayı algılamaya yarayan bir organ değil aynı zamanda ibret almanın da sembolüdür. Gözlerimiz dış âlemi iç âleme taşıyan aracılardır. Bu nedenle gözün gördüğünü idrak eden; kalptir. Kur'an, insanın bakışlarını hem fiziksel hem de ruhsal boyutlarıyla ele almamızı sağlamaktadır. Gözün, yaratılışından işlevlerine varıncaya kadar her alanı hayranlık uyandırmaktadır. Bu denli kapsamlı ve mükemmel bir organ, yalnızca Allah'ın yaratmasıyla var olabilir. Bu tez, göz kavramını Kur'ân âyetleri çerçevesinde inceleyerek, gözün manevi ve yapısal boyutlarına ışık tutmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The Holy Quran was revealed approximately fourteen centuries ago and has survived to the present day without being distorted. It has been a guide to knowledge, thought and life for believers. Many perspectives have emerged when interpreting the verses of the Quran. Those who have dealt with the verses have sometimes preferred methods that emphasize apparent meanings, sometimes esoteric aspects and sometimes both dimensions. In this context, there are many concepts in the Holy Quran that have a deep meaning framework. One of the most striking of these concepts is the concept of“eye”. The word eye, which is the subject of many verses in the Holy Quran, appears before us in various forms in many surahs. Just as every word has a meaning, there is also a truth and essence of that word. These truths can be revealed to wise people who want to look at it in the real sense. This study examines the“concept of eye in the Holy Quran”. The eye is not only an organ that helps us perceive the material world, but it is also a symbol of taking lessons. Our eyes are the intermediaries that carry the external world to the internal world. Therefore, what the eye sees is perceived by the heart. The Quran allows us to consider the human gaze in both its physical and spiritual dimensions. Every aspect of the eye, from its creation to its function, is awe-inspiring. Such a comprehensive and perfect organ is only created by God. This thesis aims to shed light on the spiritual and structural dimensions of the eye by examining the concept of the eye within the framework of the Quranic verses.